A Kulturális és Innovációs Minisztérium közleményében azt írta: a felvételi rendszer megújításának első lépéseként a 2023-as felvételi eljárásban már az intézmények dönthettek arról, hogy hol, milyen szakokhoz kérnek emelt szintű vagy középszintű érettségit és milyen minimumpontszámot határoznak meg szakonként.
A tárca beszámolt arról, hogy a felvételi eljárás mostantól teljesen elektronikus lesz, a továbbtanulni vágyók pedig már mobil eszközről is jelentkezhetnek. Az új felvételi rendszerben a képzési területeken nagyobb mozgásteret biztosítanak a jelentkezőknek a szakok és egyes telephelyek közötti választásban.
Jelentősen bővülő kapacitások várják a jelentkezőket a többi között az agrár-, a műszaki, az informatikai, az orvos- és egészségtudomány, pedagógus-, a természettudományos képzésben, de az elmúlt évekhez hasonlóan, széles körű hozzáférést biztosítanak a gazdaságtudomány, a bölcsészettudomány és a társadalomtudomány területeken is. Mindezek a magyar gazdaság tudásgazdaságát és társadalmi-munkaerőpiaci igényeit hivatottak szolgálni – jelentette ki a KIM.
Hangsúlyozták: a hallgatóknak kedvező gyakorlatok a jövőben is megmaradnak, és a felsőoktatásba könnyebben bejuthatnak a korábban tanulmányokat végző vagy diplomával még nem rendelkezők.
Ezáltal továbbra is lehetőség lesz a szakképzésből egyetemre való bejutásra, a több pontszámítási mód közül a legjobb érvényesítésére és az oklevél alapján történő pontszámításra – tették hozzá.
A felsőoktatásba jelentkezők több száz alap- és mesterképzésből válogathatnak 15 képzési területen, emellett számos felsőoktatási szakképzés is várja a jelentkezőket. A felvételi során ingyenesen három, összesen pedig hat képzésre lehet jelentkezni február 15-ig, és megjelölhető mind a hat képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formája is.