Az Óbudai Egyetem ismét a világ legjobb 1200 felsőoktatási intézménye között kapott helyet a Times Higher Education 2023-as ranglistáján és másodszorra végzett az első helyen a hazai műszaki felsőoktatási intézmények között
– jelentette ki Kovács Levente rektor.
Kifejtette: a leggyakorlatorientáltabb hazai műszaki felsőoktatási intézményként ma minden harmadik magyar mérnök náluk szerez diplomát, a hallgatóknak pedig számos ösztöndíjprogramot indítottak azért, hogy ezzel is itthon tartsák őket.
Ebben az évben 3200 hallgatót vettünk fel, ez a tavalyihoz képest hatszázalékos növekedést jelent annak ellenére, hogy országosan csökkent a jelentkezők száma
– mondta a rektor. Kiemelte: a slágerszak továbbra is a mérnökinformatikus, és az intézmény ilyen irányú képzése az egyik legkeresettebb, de az Óbudai Egyetem hét karán a villamosmérnöki, a gépészmérnöki, az informatikai, az építészmérnöki szakok is népszerűek.
Egyre többen jelentkeznek ugyanakkor a kiberbiztonsággal, a mesterséges intelligenciával, a biztonságtudománnyal, a környezetvédelemmel foglalkozó szakokra, valamint műszaki menedzsernek is, a könnyűipari képzés pedig országos szinten egyedülálló módon csak ebben az intézményben érhető el
– hangsúlyozta, hozzátéve: az innovációmenedzsment iránt is egyre nagyobb az érdeklődés, terveik szerint ezen a területen az országban egyedülálló módon doktori iskolát is indítanának.
– A nálunk végzett hallgatók kilencven százaléka egy hónapon belül el tud helyezkedni a saját képesítése szerinti területen, ráadásul versenyképes fizetéssel – mutatott rá Kovács Levente.
Felhívta a figyelmet, hogy összesen több mint 130 céggel, szervezettel és intézménnyel kötöttek együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy támogassák a kutatás-fejlesztést és növeljék a nemzetközi kapcsolataik számát.
Kiemelte: amerikai, kanadai és kínai egyetemről érkezett oktatójuk is van. Idén két ausztrál és egy olasz professzor is csatlakozik az első alkalommal meghirdetett kiválósági professzori programjukhoz.
A nemzetköziesítés azért is kiemelt célja az egyetemnek, mert a külföldi hallgatóik számát is szeretnék növelni
– tette hozzá. Kovács Levente emlékeztetett: a modellváltásnak köszönhetően idén az egyetemi munkavállalók fizetését átlagosan kilencven százalékkal növelték, ami komoly ösztönző tényezőnek bizonyult az elvándorlás megállítására.
Számunkra nagyon komoly lehetőséget jelentett az, hogy a modellváltás által nyújtott pénzügyi keret stabilizálta az egyetem működését
– hangsúlyozta a rektor, aki szerint innentől kezdve nem évről évre kell tervezniük, hanem öt évre előre pontosan tudják, milyen költségvetéssel tervezhetnek és mit kell teljesíteniük. Mint fogalmazott, a mostani hasonlít egy nagyvállalati rendszerhez, hiszen ott is minőségi indikátoroknak kell megfelelni, illetve meghatározzák, milyen célokat szeretnének elérni, és értékelik, hogy sikerült-e vagy sem.