– Miközben a kormány soha nem látott haderőfejlesztésbe kezdett, a honvédséggel kapcsolatos törvényjavaslatok vitáján Vadai Ágnes, a Gyurcsány-párt árnyékkormányának „honvédelmi minisztere” azzal vádolta meg önöket, hogy leépítették a Magyar Honvédséget. Mit szól ehhez?
– Elképesztő, hogy pont az a Vadai Ágnes vádol bennünket ezzel, aki a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára volt abban a nyolc évben, amikor valóban megtörtént ez a leépítés. Fegyvernemeket, képességeket szüntettek meg, amelyek egy része még ma is hiányzik. Ha azt mondjuk, hogy ezeket elkótyavetyélték, akkor nagyon jóindulatúak vagyunk, mert mondhatnánk azt is, hogy ellopták. Hulladékkereskedőknek adták el kilós áron a haditechnikai eszközöket, de felszámolták az ezekhez tartozó katonai védelmi képességet, vagyis katonák tömege került ki a rendszerből. Abban az időben tanítottam a Magyar Honvédség katonáit Székesfehérváron, és végigéltem a leépítéseket. Azt, ahogyan a képességekkel együtt a katonák is feleslegessé váltak az akkori vezetés számára. Emberi sorsokról döntöttek így felelőtlenül, családokat taszítva ezzel létbizonytalanságba. Aki pedig abban a politikai közösségben tevékenykedik, amely ebben részes volt, jobban tenné, ha hallgatna, ha a honvédség fejlesztéséről van szó.
– Hogyan áll jelenleg a haderőfejlesztési program? Különösen fontos kérdés például a légvédelem korszerűsítése, erre a lengyelországi rakétaincidens is ráirányította a figyelmet.
– Nagyon fontos része lesz a haderőfejlesztésnek a légvédelem, a radarok és radarrendszerek fejlesztése, hiszen a szomszédban háború zajlik, és ennek súlyos következményei vannak. Az egyik következménye, hogy meghaladja az egymilliót azoknak a menekülteknek a száma, akik Magyarországra érkeztek, és hazánk segítséget nyújtott nekik. Ez az elmúlt évtizedek legnagyobb humanitárius segítségnyújtása, amiért a magyar embereket köszönet illeti. Ugyanakkor kezelni kell a háborúból adódó katonai kihívásokat is, így a haderőfejlesztésnek nyilván nagyon fontos eleme lesz a légtérvédelem korszerűsítése. Jelenleg szovjet típusú KUB rakétáink vannak, illetve francia Mistral-rakétarendszerünk, amit fejlesztettünk. Szükség lesz nagyobb hatótávolságú, korszerű eszközökre, ezért hamarosan érkezik a honvédséghez a norvég–amerikai NASAMS-rendszer. Szalai-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter úr nemrég megtekintette Izraelben az úgynevezett Vaskupolát, vagyis az ottani légvédelmi rendszert. Ez sem véletlen, hiszen folyamatban van izraeli radarok, az ELTA-rendszer beszerzése is. Ehhez természetesen kell a vadászrepülő-képesség is, tehát a Gripenek is ellátják a légtér védelmét.
– Ha már említette a Gripeneket, ezeknek a vadászgépeknek a lízingje 2026-ban lejár. Meghosszabbítja ezt a kormány, illetve megvásárolja az eszközöket, vagy esetleg bővíti a flottát? Gondolkodnak-e más géptípusokban is?
– Erről még nem kellett döntést hozni. A Gripenek lízingje 2026-ban úgy jár le, hogy lesz lehetőségünk azokat megvásárolni jutányos, maradvány áron. Döntés még nincs a megvásárlásukról sem, de a tapasztalataink szerint a Gripenek kiváló repülőgépek, nemcsak Magyarország légtérvédelmét és légtérrendészeti feladatait látják el, hanem Szlovéniáét is, illetve Litvániában állomásozott négy gépünk, ezeknek a missziós mandátuma a napokban járt le. A V4-tárgyalásokon körvonalazódott ugyanakkor egy olyan terv, hogy Csehország, Lengyelország és Magyarország is csatlakozik Szlovákia légtérvédelmi támogatásához, mert északi szomszédunk átmenetileg vadászgéphiányban szenved. A Gripenek tehát Szlovákia légtérvédelmében is részt vehetnek a közeljövőben.