Az új szerződésekig bőven megoldódhat az Erasmus-vita

Az Európai Bizottság korábban azt a legfőbb szakpolitikai célkitűzést fogalmazta meg, hogy az Erasmus-program a kiszámíthatóságot, az európai egységet és a jogbiztonságot szolgálja. Félő, hogy az Erasmus-programban való részvételt korlátozó intézkedésekkel az uniós intézmények éppen azt a közbizalmat teszik most kockára, amelynek védelmére hivatkozva a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárásokat napirenden tartják.

Forrás: Ludovika.hu2023. 01. 17. 10:35
VON DER LEYEN, Ursula
Strasbourg, 2022. december 14. Ursula Von Der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (k) felszólal az Európai Tanács találkozóját elõkészítõ európai parlamenti ülésen Strasbourgban 2022. december 14-én. Az uniós tagállamok állam- és kormányfõi december 15-én kezdenek kétnapos tanácskozást Brüsszelben. MTI/EPA/Julien Warnand Fotó: Julien Warnand
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A modellváltással érintett felsőoktatási intézmények érintettsége az Erasmusban való részvétel kapcsán rendeződhet – állapította meg elemzésében Petri Bernadett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) kutatója. Mint írta, az Európai Bizottság technikai értelemben lehetővé teheti a pályázatokban való részvételt, az új támogatási szerződések megkötéséig pedig bőven megoldódhat a jogállamisági vita Magyarország és az uniós intézmények között. Ha mégsem így történne, a magyar kormány a pályázati összegnek megfelelő pénzügyi vállalással lehetővé teheti az Erasmus-projektek megvalósulását.

 

Kockára tehetik a közbizalmat

– Az Erasmus azonban nemcsak egy uniós program, hanem egy jelkép, amelyet a résztvevők az európai egységgel azonosítanak. Félő, hogy az Erasmus-programban való részvételt korlátozó intézkedésekkel az uniós intézmények éppen azt a közbizalmat teszik most kockára, amelynek védelmére hivatkozva a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárásokat napirenden tartják – tette hozzá a kutató. Emlékeztetett, három évvel ezelőtt, amikor az Európai Bizottság az új programot tárgyalta, azt a legfőbb szakpolitikai célkitűzést fogalmazta meg, hogy 

az Erasmus-program a kiszámíthatóságot, az európai egységet és a jogbiztonságot szolgálja, ezen felül pedig mindenben meg kell felelnie a szociális jogok európai pillére által rögzített elveknek: mindenkinek joga van a minőségi, inkluzív oktatáshoz és egész életen át tartó tanuláshoz, s ezen a téren pedig senkit nem érhet hátrányos megkülönböztetés.

Az elemzésben ezen felül emlékeztetett, három évvel ezelőtt a Brexit kapcsán külön jogszabályt fogadott el a tanács, hogy amennyiben az Egyesült Királyság megállapodás nélkül távozik az Európai Unióból, az Erasmus kapcsán akkor se érhesse kár a mobilitási programban résztvevőket. Az elemzés kitér az Európai Bizottság korábbi és jelenlegi elnökének Erasmussal kapcsolatos nyilatkozatára is:

„Minden euró, amit az Erasmus-programba fektetünk, egy fiatal jövőjébe és európai elképzelésünkbe való befektetés. Nem tudok elképzelni semmi olyat, ami méltóbb lenne a befektetésünkre, mint a holnap vezetői.”

 – fogalmazott 2017-ben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke. „30 év után büszkén kijelenthetjük: az Erasmus uniónk történetének egyik legnagyobb egyesítő vívmánya. Az Erasmus-program minden eurócentje a legjobb célra elköltött pénz.” – jelentette ki három évvel később utódja, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság jelenlegi elnöke.

A teljes írást ITT olvashatja el.

Borítókép: illusztráció (Fotó: Julien Warnand)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.