Csak egyet, egyesével: így kell törődnünk egymással, mert Isten előtt mindenki egyformán fontos
– szögezi le Kunszabóné Pataki Anna, a Csak Egyet Szolgálat alapítója és vezetője, amikor küldetésükről kezd beszélni.
Ahogyan a nyüzsgő belvárosban a nappali melegedő alagsori bejáratához érkezünk, már látni a fegyelmezett sort, érkeznek reggelizni a nélkülözők. Ráadásul különleges nap a mai: az étel mellé ünnepi csokoládé és egy-egy meleg ruhadarab is jár.
Őskeresztény katakombákban lehetett hasonló légkör, naponta 150-170 ember is megfordul a hatalmas pincehelyiségben, ahol testi-lelki törődés a jussuk, hiszen, ahogyan az alapító fogalmaz, a Bibliából ordítanak az igék: adtál az éhezőnek?
A hideg kövön feküdtek
– Azokra, akik nem hajléktalanként vagy érintettként érkeznek közénk, megrendítő erővel hat a tapasztalat: az ide betérők utcán alszanak, és mégis hálásak az Istennek. Ráébrednek, talán az ő bajuk nem is olyan nagy – kezdi Anna, a Csak Egyet Szolgálat alapítója, aki, ahogyan a 2011-es nyitás óta minden nap, ma is óriási mosollyal az arcán érkezett a vendégei közé.
Holott – elmeséli – óriási munka van abban, hogy az itteni gondokat ne vigyék haza. Szerinte a vendégeik nem jobbak vagy rosszabbak másoknál, ezért szeretni kell őket akkor is, ha hülyén viselkednek. Ehhez a munkavégzéshez, mint mondja, elengedhetetlen az érintettség.
Mindenkinek megvan a maga története: a kollégák negyven százaléka egykori vendég, olyan is, akiről senki nem gondolná
– avat be a különleges csapat összetételébe a szolgálat vezetője, akinek szintén van gyermekkori érintettsége, ugyanis elszegényedett polgári családban nőtt fel, ismeri az állapottal együtt járó szégyenérzetet. 1991-től tudatosan és folyamatosan beszélget hajléktalanokkal – ekkor már a férje által alapított Új Jeruzsálem közösség tagja –, akiket a háttérből segít a szociális munka eszközeivel.
A nagy elhatározás 2007-ben érett meg benne – idézi fel – amikor egy nemzetközi rendezvénysorozat budapesti eseményére tartott a Szent István-bazilikába, útközben sorra átlépdelve az utcán fekvő embereken.
Akkor robbant bennem: én egy ájtatos alkalomra igyekszem, ők meg a hideg kövön fekszenek. Ezt a kettősséget nem bírtam el többé
– emlékszik vissza.
Sokáig másra bízta volna elképzeléseinek megvalósítását, hogy továbbra is a háttérből támogassa misszionárius férje munkáját, azonban ráébredt: egészen pontosan az ő elhívása és feladata tanúságot tenni Jézus Krisztusról a rászorulók felkarolásával.
Maguk is tudnak sírni?
A szociális és lelki segítségnyújtásban mentálhigiénés és az egyház kötelékében szolgáló munkatársak is részt vesznek: papok, nővérek, szociális munkások járnak le a belvárosi melegedőbe.
A Csak Egyet Szolgálat tágas alagsori épületében a recepciós pultnál éppen zajlik a becsekkolás: a rászorulók megkapják a gyógyszereiket, vitaminokat és tisztálkodószereket. Keresztülvágva a nappali melegedő zsibongóján, ahol harminc-negyven ember fogyasztja a reggelijét, elmegyünk az önkéntesek mellett, akik sálat, esőkabátot, cipőket és csokoládét osztanak. Óriási a nyüzsgés.
Kunszabóné Pataki Anna a munkatársak irodájaként használatos folyosó melletti, kisebb nyitott térre mutat és elmondja: havonta mutatnak be szentmisét, a vendégek gyónhatnak, de tartanak szentségimádást, valamint szentségekre felkészítő hittanórákat is.
Keddenként bibliaóra van, hétfőnként rózsafüzérkör, csütörtökön pedig dicsőítő alkalom
– sorolja a fontos missziós alkalmakat, hozzátéve: minden ünnepet együtt ülnek meg, együtt imádkoznak a halottaikért, együtt örülnek Krisztus születésének és feltámadásának, közösen készítik a jelképeket.
Arra is kitér, hogy a napi szolgálat előtt és befejeztével együtt imádkozik az összes munkatárs, így kérik Isten segítségét és áldását a munkájukra, hiszen mindenkinek élő hite van. Hangsúlyozza, a szociális munka ugyan egy szakma, de feltétlen szükséges hozzá a Szentlélek bölcsessége is, hogy az emberi szemnek láthatatlan szempontokat is felismerjék.
Azok közül, akik régóta idejárnak, többen elmondták: amikor először lejöttek, így gondolkoztak: ezek nem normálisak, miért örülnek nekem?
– idézi fel, majd hozzáteszi, ők, segítőként sincsenek mindig a csúcson. Példaként egy reggeli esetet említ.
– Az imént egy kolléga elsírta magát magánjellegű problémája miatt. Nem volt feltűnő, de kicsit sírdogált, nekem is könnyes lett a szemem, és megöleltem. Erre odajött az egyik vendég, megsimogatta az arcunkat, majd így szólt: maguk is tudnak sírni?