− Az elmúlt egy évben számtalan alkalommal járt az ukrán–magyar határnál. Milyen tapasztalatokról tud beszámolni?
− Az egyik dolog, amit kiemelnék, az a magyar emberek példaértékű helytállása, összefogása a menekültek megsegítésére. Az elmúlt egy évben Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtjuk végre. Amint a fegyverek eldördültek, megkezdődött a menekültek ellátása, s azt gondolom, jelesre vizsgáztunk emberségből. A felállított rendszer fogaskerekei olajozottan működnek, mindenkinek segítünk, aki hozzánk fordul. Ezért köszönet illet mindenkit: az önkormányzatokat, az állami dolgozókat, a rendvédelmiseket, a segélyszervezeteket, a civileket, önkénteseket, nagyon sok ember közös erőfeszítése van az eredmények mögött.
A másik, amit fontos kiemelni, az a mielőbbi béke.
Az elmúlt 365 nap háborús borzalma, az elveszített apák, férjek, fiúk, civilek, a szétszakadt családok, a romba dőlt otthonok a bizonyítékai annak, hogy a béke az egyetlen járható út, amivel életeket lehet menteni és a még több szenvedést meg lehet akadályozni.
− Mi jelenti a legnagyobb kihívást a segítség megszervezésével kapcsolatban?
− A háború a szomszédunkban zajlik, így annak minden következményét azonnal érezzük. A fegyveres konfliktus kitörésekor hirtelen, egyik pillanatról a másikra olyan rendszert kellett létrehoznunk, amelyben mindenfajta segítség − az egyéni élethelyzetekre is reagálva − a legrövidebb időn belül rendelkezésre áll. Ilyen esetben ráadásul a gyorsaság nagyon fontos. Ahogy a mondás is tartja, kétszer ad, aki gyorsan ad, s mi pontosan így tettünk. Ez azért is fontos, mert nemcsak logisztikai kérdésekről beszélünk, hanem emberi sorsokról, tragédiákról is. Ilyenkor nemcsak az a kérdés, hogy van-e elég ágy vagy takaró. Az is fontos, hogy olyan környezet várja a hozzánk érkezőket, amelyben a puskaropogás és az ágyúszó után valóban biztonságban érezhetik magukat.
− Vannak olyan esetek, amelyek különösen megérintik?
− Az elmúlt egy évben több mint egymillió ember érkezett Magyarországra. Elsősorban kétségbeesett nők és gyermekek százezrei jöttek, akik a határt átlépve nálunk találtak nyugalomra hosszú napok, hetek óta először. Olyanok, akiknek az egyik percről a másikra kellett egy bőröndbe összepakolniuk az életüket és elmenekülniük az otthonaikból. Megrendítő volt hallgatni a történeteiket, látni a könnyeiket. Egy édesapa például már nem tudta áthozni a határon a gyermekeit, így egy előtte várakozó idős asszonyra kellett bíznia őket, ameddig a rokonok meg nem érkeztek a magyar oldalra. Mekkora aggodalom lehet ilyenkor egy szülőben, mekkora félelem lehet ilyenkor egy kisgyerekben! Szülőként különösen megérintett minden ilyen tragédia.