A Baranya Vármegyei Főügyészség MTI-hez eljuttatott keddi közleményében azt írták: az ügy első- és másodrendű vádlottja gazdasági társaságok ügyvezetői voltak, míg a többi tíz vádlott üzletkötői munkát végzett e cégeknek.
Utóbbiak szerte az országban keresték fel a sértetteket, akiknek nyílászáró-szigetelési és ablakfelújítási munkákat ajánlottak fel.
A jóhiszemű megrendelőkkel formanyomtatványt írattak alá, amiben feltüntették azt a 10-100 ezer forint közötti összeget, amit előre elkértek. A becsapott emberek abban a tudatban fizettek, hogy előleget adnak át. Az üzletkötők nem szóltak arról, hogy az átvett összegek – a megrendelés lemondása esetén sem visszatérítendő – felmérési díjnak számítanak. Az átvett összeg fejében az üzletkötők nem végeztek olyan tevékenységet, ami a megrendelők számára bármiféle értékkel bírt volna.
Az üzletkötők „egyszerűsített energetikai tanúsítványt” is ajánlottak, ami azonban nem volt egyenértékű a hiteles energetikai tanúsítvánnyal, semmiféle értékkel nem bírt, továbbá több esetben valótlanul hivatkoztak társasházi közös képviselőkre, miszerint a munkák elvégzése szükséges.
A vádlottak a bűncselekmények elkövetésével több mint tizenkétmillió forint kárt okoztak közel száz sértettnek. Cselekményeik elkövetésének célja a rendszeres haszonszerzés volt, ezért az ügyvezetőket és az üzletkötőket üzletszerűen elkövetett csalás bűntettével és csalás vétségével vádolja az ügyészség.
Az első- és másodrendű vádlottak ezen túlmenően a gazdasági társaságok ügyvezetői tisztségének, illetve a társasági részesedésüknek fiktív átvételével bíztak meg két férfit, ezért nekik közokirat-hamisítás miatt is felelniük kell – olvasható a vádhatóság közleményében.
Borítókép: Tarjáni városrész panellakásai (Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország DM)