Negyedszer is újrakezdődik a jövő hónapban Simon Gábornak, az MSZP volt elnökhelyettesének büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken, miután hét év alatt immár a negyedik bíró tárgyalja az ügyet – tudta meg a Magyar Nemzet. Úgy tudjuk, dr. Tóth Erzsébet két nappal az előző bíró által kitűzött és a tervek szerint a per lezárását célzó tárgyalási nap előtt kapta meg az ügyet még decemberben. Az eltelt időben felkészült, így április 20-án megtarthatja az első tárgyalási napot.
Már a negyedik bíró kezdi újra Simon Gábor perét
Kilenc éve robbant ki az MSZP akkori elnökhelyettesének, Simon Gábornak a gazdasági ügye, ami belpolitikai botránnyá fokozódott. Simon ellen hét éve kezdődött a büntetőper, egyebek mellett több száz millió forintos költségvetési csalás miatt. A per áprilisban újrakezdődik, immár a negyedik bíró tárgyalja majd.
A büntetőeljárásról szóló törvény értelmében bíróváltás esetén újra kell kezdeni a büntetőper tárgyalását, ám nem kell teljes egészében megismételni a már lezajlott bizonyítási eljárást. Várhatóan ezúttal is ez fog történni, csakúgy, mint a korábbi, 2020-as bíróváltáskor. Az új eljáró bíró ismerteti az eddigi bizonyítási eljárás jegyzőkönyveit.
Információink szerint a Simon-ügy igazságügyi könyvszakértője kiszállt az ügyből, így várhatóan új szakértőt kell majd kirendelni, emiatt az eljárás tovább húzódik.
A még mindig csak első fokon zajló per befejezéséhez legalábbis hónapok kellenek, de az is előfordulhat, hogy csak 2024-re jutnak el addig, ameddig a harmadik bíróval sikerült tavaly decemberre. Akkor nem cáfolta egyik fél sem, hogy a vádhatóság, a védelem és a bíróság is nagyon szeretné már lezárni az eljárást ítélettel. Az akkor és most is biztosra vehető, hogy bármi lesz is az elsőfokú ítélet, a felek közül valaki fellebbezni fog, így másodfokra kerül majd a büntetőügy.
További Belföld híreink
A Magyar Nemzet számolt be róla elsőként, hogy az MSZP-s Simon Gábor még munkaügyi államtitkárként, 2008 januárjától a következő év áprilisáig több mint 570 ezer eurót és 160 ezer dollárt, összesen mintegy 270 millió forintot helyezett el egy grazi, illetve egy svájci bankban.
Az MSZP akkori elnöke, Mesterházy Attila a botrány kirobbanásakor hangoztatta: nem a párt pénze van Simonnál, azonban annak eredetéről nem tud semmit.
A vádirat lényege szerint Simon Gábor rövid idő alatt összesen 267 millió forint bevételt szerzett, amely után nem fizetett személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást, ezzel 128 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek. A vádhatóság letöltendő börtönbüntetés kiszabását indítványozta a volt politikusra, akit hamis magánokirat nyolcrendbeli felhasználásának vétségével, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással is vádolnak.
A hamis magánokirat felhasználása alatt azt kell érteni, hogy a 2008 és 2012 közötti vagyonnyilatkozataiban, illetve adóbevallásaiban jövedelemként csak az országgyűlési képviselői, illetve államtitkári tisztségéért kapott bevételeket tüntette fel.
A másik vád pedig közokirat-hamisítás felbujtása, ami egy, az édesanyja vezetéknevére és Simon keresztnevére kiállított hamis bissau-guineai útlevél miatt szerepel a vádiratban.
A hamis útlevél néhai Welsz Tamáshoz köthető, aki 2014-ben öngyilkosságot kísérelt meg egy rendőrautó hátsó ülésén, majd a kórházban elhunyt.
Ebben a vádpontban már jogerősen elítélték a tettestársat, aki Simonra terhelő vallomást tett. Simon egyébként a költségvetésnek okozott vádbeli kárt megtérítette, azt befizette az államkincstárba, így büntetése az első vádpontban akár korlátlanul enyhíthető.
FAJSÚLYOS ÜGYEK
Tóth Erzsébet bírónő jogászi körökben arról ismert, hogy politikailag is fajsúlyos ügyeket vitt és visz jelenleg is. Ő tárgyalja például a végrehajtók vezetője, Schadl György és társai ellen a közelmúltban kezdődött pert. Ő mentette fel 2018-ban első fokon Szabó Pál volt postavezért a Gyurcsány Ferenc közlekedési minisztere és társai ellen indított hűtlen kezelés ügyében, az úgynevezett Postapalota-ügyben. Az ítélet botrányt kavart, lapértesülések szerint a bírónő a szóbeli indoklásában arról kezdett el beszélni, hogy politikai eljárásról van szó, gazdasági koncepciós perről, de a bíróság a vádlottak felmentésével helyreállítja az egyensúlyt.
Borítókép: Az MSZP volt elnökhelyettese, Simon Gábor és védője, Nagy István még egy korábbi bírónő előtt (Fotó: Mirkó István)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezHázfelújításra nincs, udvarzöldítésre van pénze a fővárosnak
A leromlott állapotú társasházaknak nincs elég pénzük korszerűsítésre.
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Házilag is elkészíthető a kedvelt édesség.
Erdei kamera rögzítette a Bükkben kóborló medvét + videó
Az állatról a nemzeti park munkatársai is tudnak.
Brutális sorozatgyilkosság miatti ítélték el a bikoli rémet + fotók
Az egész országot megrázta az ötven éve történt eset.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Szijjártó Péter az Országgyűlésben elárulta, miért bukott meg a háborúpárti stratégia
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
Dráma a Séfek Séfe műsorában: Krausz Gábort ágyékon rúgták
Rémisztő jóslat érkezett Moszkvából az amerikai elnökválasztás kapcsán
A 10 legfinomabb túrós pite recept, a pudingostól a hamis túrósig
A magyar határhoz telepítik a katonáikat a horvátok
A Mi Hazánk is megszólalt a Lakatos Márk-botrányban + videó
Ropogós bacon: a séf elárulta, hogyan lesz 4 perc alatt tökéletes az étel
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
Arne Slot megsemmisítette az újságírót, aki Szalah Instagram-posztjáról kérdezte
Szalai Attila váratlan esélyt kaphat, Dárdai lehet előtte a példa
Brutális sorozatgyilkosság miatti ítélték el a bikoli rémet + fotók
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezHázfelújításra nincs, udvarzöldítésre van pénze a fővárosnak
A leromlott állapotú társasházaknak nincs elég pénzük korszerűsítésre.
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Házilag is elkészíthető a kedvelt édesség.
Erdei kamera rögzítette a Bükkben kóborló medvét + videó
Az állatról a nemzeti park munkatársai is tudnak.
Brutális sorozatgyilkosság miatti ítélték el a bikoli rémet + fotók
Az egész országot megrázta az ötven éve történt eset.