Mindszenty József, Magyarország utolsó hercegprímása és a hozzá hasonló bátor hősök döntötték meg a kommunisták uralmát azzal, hogy kinyilvánították: nem félnek – hangsúlyozta a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója, aki annak kapcsán nyilatkozott, hogy Rigában a Lett Megszállási Múzeum konferenciáján egyedüli magyarországi meghívottként tartott előadást a témában.
Fekete Rajmund elmondása szerint előadásában a vallás és a kommunizmus viszonyát járta körül, majd megjegyezte, a jelenben is olyan aggasztó trendek kezdenek gyökeret verni, amelyek a kommunizmusban voltak divatosak.
Az Istenbe vetett hit nevetséges, a nemzet meghaladott, a történelem befejezett, a család elhanyagolható, a nemek pedig csereszabatosak
– fogalmazott. Úgy vélte: ezek a trendek ugyanúgy az identitás újraértelmezésére tett kísérletek, mint ahogy azt tette anno maga a kommunizmus is, amely új identitást, új embert ígért.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kommunizmus magát az egyetlen, igaz és megkérdőjelezhetetlen hit letéteményeseként tüntette fel. Ezen a ponton Schmidt Mária Széchenyi-díjas történészt, a Terror Háza Múzeum főigazgatóját idézve arról beszélt, hogy „a kommunizmus is vallás volt, amelynek volt bibliája: Marx Tőkéje; szent szövegei: Marx, Engels, Lenin, Sztálin, Mao írásai, katekizmusa: a Kommunista kiáltvány. Fekete Rajmund úgy folytatta: a kommunizmus az egyházakat, a hívőket, a papokat és a lelkészeket üldözte, megtörte és ellehetetlenítette, azért, hogy a végén teljesen megsemmisíthesse. Elmondása szerint előadásában bemutatta, a kommunista diktatúra óriási erőket mozgósított azért, hogy megtörje Mindszenty Józsefet, de ez nem sikerült.
Mindszenty József annak ellenére vált Magyarország lelkiismeretévé, hogy óriási szenvedéseket kellett átélnie – fogalmazott az igazgató, aki szerint a hercegprímás mártíromsága azt bizonyítja, hogy a vallásellenesség előbb-utóbb emberellenességgé fog válni.
– Mindszenty bátorsága és nemzethez való hűsége azt példázza ma is, hogy a gonosznak ellenállni kötelesség – hangsúlyozta Fekete Rajmund, majd bemutatta azt is, hogy a katolikus egyház fejének ellenállása hogyan vált egyfajta nemzeti ellenállássá és miként erősítette a nemzettudatot.