A főváros számára élet-halál kérdése, hogy a jogállamisági vita mielőbb rendeződjön, és hozzájuthasson az európai uniós forrásokhoz
− fogalmazott Karácsony Gergely főpolgármester, miután fogadta az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottságának küldöttségét. Karácsony Gergely elmondta: bár a főváros gazdasági potenciálja lehetővé tenné azt, hogy akár uniós források nélkül is tudjon fejlődni, de mivel az itt megtermelt gazdasági javak túlnyomó többsége a központi költségvetésbe kerül, ezért Budapest hosszú évek óta elsősorban ezekből a forrásokból tud előrehaladni. „Éppen ezért számunkra élet-halál kérdése, hogy a jogállami kérdések mielőbb megoldódjanak és Budapest hozzájuthasson azokhoz a forrásokhoz, amelyek megilletik” − fogalmazott a főpolgármester.
Karácsony Gergely reményének adott hangot, hogy a találkozó elmélyíti azt a folyamatot, amely lehetővé teszi, hogy − ahogy fogalmazott − Magyarország rendezze a saját viszonyát a jogállamiság kérdéseihez, és így mihamarabb hozzájuthasson az uniós forrásokhoz. Ugyanakkor kiemelte, természetesen nem annak az árán, hogy az Európai Unió „szemet huny a magyarországi jogállamisági problémák fölött”, hanem azzal együtt, hogy ezeket a helyzeteket kezelik.
Karácsony Gergely elmondta,
a küldöttség kíváncsi volt a fővárosi önkormányzat véleményére is az európai uniós források magyarországi felhasználásával és a jogállamisági kérdésekkel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy a tárgyalás alapján megállapítható, hogy a delegáció tagjai szerinte elég alaposan ismerik a magyarországi helyzetet, és egyetértettek abban, hogy nem szerencsés, hogy ma Magyarországra nem érkeznek meg az uniós források − mint fogalmazott − a magyar kormány jogállamisági problémái miatt.
A főpolgármester ugyanakkor közölte azt is: felhívta a küldöttség figyelmét arra, hogy az uniós források a mostani hétéves költségvetési ciklusban jóval szerényebbek, mint az előző hét évben voltak: 2014 és 2020 között Budapest nagyságrendileg 340 milliárd forint uniós forrást tudott felhasználni, a mostani ciklusban pedig a számításaik szerint nagyjából kétszázmilliárdnyi fejlesztésre pénzre számíthat a főváros. Továbbá tájékoztatta a képviselőket arról, hogy számos, a fővárosi önkormányzat szempontjából rendkívül hátrányos kormányzati diszkriminációs döntést kell elviselnie Budapestnek.