Többek között Bojtár B. Endrével, a Magyar Narancs főszerkesztőjével, Bodoky Tamással, az Átlátszó vezetőjével és Lukács Csabával, a Magyar Hang szerkesztőjével is találkozott a háromnapos látogatása első napján a Budapestre érkező EP-delegáció. A részletes hétfői programról szerettünk volna pontosabb tájékoztatást is kapni az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájától, de lapzártánkig nem válaszoltak megkeresésünkre.
Sajtóhírekből úgy tudni azonban, az újságírókkal való találkozások után jöttek a sorban az NGO-k, egész pontosan a K-Monitor, a Transparency International, a Magyar Helsinki Bizottság, a Korrupciókutató Központ és a Budapest Institute képviselői, továbbá az adóhatósággal vitába keveredő, az ellenzék által (majdnem) államfőnek jelölt Iványi Gábor lelkész, az Oltalom Egyesület nevében. Egy órát kapott ugyanakkor Freundék idejéből Vajda Zoltán, a költségvetési bizottság baloldali elnöke is. A második napot a budapesti Városházán kezdik a küldöttek, Karácsony Gergely főpolgármesterrel.
− Az Európai Parlament ellenőrző bizottságának személyi összetételében kódolva van a hungarofóbia, és mivel a hazai ellenzék mellett a nemzetközi baloldalt képviselő NGO-k is részt vesznek a munkában, így könnyen megjósolható, hogy súlyosan elfogult jelentés fog készülni
− fogalmazott megkeresésünkre Nagy Ervin, a XXI. Század Intézet elemzője. Szerinte olyan, mintha már a látszatra sem figyelnének, hisz megbízólevelet kapott az a DK-s Rónai Sándor is, akinek a felettese, Gyurcsány Ferenc elismerte, hogy nagyon sokat dolgoznak azért, hogy Magyarország ne jusson hozzá az egyébként jogosan járó uniós forrásokhoz. Hozzátette: A Magyarországot érő támadások mögött érzékelni kell azt az uniós szerződéseket áthágó birodalmi testtartást is, amely az Európai Egyesült Államok létrehozására, illetve a nemzetállamok szuverenitásának beszűkítésére törekszik.