– Továbbra is háborús hangulat uralkodik Európában. A legtöbb tagállam az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás mellett érvel, Magyarország azonban kitart a békepárti álláspontja mellett – fogalmazott napirend előtti felszólalásában Zsigó Róbert. A Fidesz országgyűlési képviselője hozzátette: a háború folytatása újabb emberéletekbe kerül és a konfliktus kiterjedésével fenyeget. Mint mondta, azonnali tűzszünetre és diplomáciai tárgyalásra van szükség, ami hosszú távon garantálni tudja a békét és a biztonságot.
– A békepárti álláspontunkkal sokan nem értenek egyet és azon dolgoznak, hogy belesodorjanak minket a háborúba – hangsúlyozta a kormánypárti politikus. Emlékeztetett, hogy az Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felvetette, hogy Ukrajna robbantsa fel a Barátság kőolajvezetéket, ami tönkretenné a magyar ipart, továbbá felhívta a figyelmet, hogy az ukrán vezetékhálózatot üzemeltető vállalat vezetője elmondta, hogy Brüsszelből azt az üzenetet kapták: ha a magyarok így állnak hozzá, akkor nyugodtan állítsák le a Barátság kőolajvezetéket.
– Egy ilyen lépés súlyos fenyegetést jelentene Magyarország szuverenitásával szemben
– húzta alá Zsigó Róbert.
Kiemelte, hogy beszédes a magyar baloldal hallgatása, akikre megint csak nem lehet számítani, mindez pedig felveti, hogy egyetértenek a fenyegetésekkel és háborúpártiak. – Botrányos, hogy Ukrajna a háború nemzetközi szponzorainak a listájára helyezte a semmilyen jogszabályt nem sértő OTP-t. Mindaddig, amíg ez így van, Magyarország nem tud beleegyezni olyan döntésekbe, amelyek újabb gazdasági áldozatot jelentenének az EU-tól – jegyezte meg a Fidesz politikusa.
– Egyre nő a nyomás a béke hangján megszólaló országokon, de mi akkor is a béke ügyét fogjuk képviselni
– szögezte le.
Válaszában Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára jelezte: nem lenne véletlen, ha történne valami a Barátság kőolajvezetékkel, hiszen pár hónapja az Északi Áramlat gázvezetéket robbantották fel furcsa körülmények között.
Az államtitkár szót ejtett arról is, hogy hazánkkal szembeni nyomásgyakorlási eszköz az EU-s pénzek visszatartása, ezért is jött múlt héten Magyarországra az EP ellenőrző bizottsága. – A bizottság egyik hangadója, Daniel Freund úgy határozta meg a testület munkáját, hogy ellenőrzik, Magyarország elvégezte-e a házi feladatát. Vajon kitől van Daniel Freundnak felhatalmazása arra, hogy házi feladatokat osztogasson? – fogalmazott Dömötör Csaba.
Borítókép: Zsigó Róbert (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)