Együttműködési megállapodás jött létre a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és az European School of Management and Technology Berlin (ESMT Berlin) között, amelynek eredményeként
több mint húsz magyar diák tanulhat Németország legjobb üzleti fókuszú egyetemén.
Jörg Rochol, az intézmény rektora a budapesti ceremónia keretei között tartott beszédében kiemelte, hogy az együttműködés nagyban hozzájárul Nyugat- és Közép-Kelet Európa gazdasági kapcsolatának elmélyítéséhez. Hangsúlyozta, az EMST Berlin és az MCC kapcsolata eredményeképp a diákok Európa egyik legjobb tudásanyagát sajátíthatják el, előmozdítva ezzel egymás kölcsönös megértését is. Mint kiderült, az ESMT-n több mint ezer diák tanul, mintegy száz különböző országból, így cél az is, hogy a jövő szakembereinek képzésén keresztül az egyetem löketet adjon Kelet- és Közép-Európa további gazdasági fejlődéséhez.
Az ESMT Berlin és az MCC együttműködése tovább mutat a két intézményen – hangsúlyozta az MCC kuratóriumának elnöke. Orbán Balázs szerint a megállapodás Európa jövőjéről is szól. Magyarország és Németország akadémiai együttműködése pedig kulcsfontosságú, hiszen a kontinensnek nincsen jövője közös kulturális alapok, közös tudás, illetve gyökerek nélkül.
Németország budapesti nagykövete, Julia Gross méltatta a két intézmény közötti együttműködést: „Ez a partnerség nem hétköznapi, hiszen a tantervek és az ezek alapját adó politikai nézetek különbözőek. Németországban az MCC-t úgy ismerik, mint egy bizonyos politikai világnézethez erősen kötődő intézményt. Biztos vagyok abban, hogy többekben felmerült a kérdés: Miért az MCC-t választotta partneréül az ESMT? Úgy gondoljuk ugyanakkor, hogy ez a partnerség ablakot nyit a hallgatók gondolkodásában, megtanulnak érdeklődni más nézőpontok iránt, és olyan együttműködési módokat találnak, amelyek kilépnek a megszokott keretek közül. Az MCC-t olyan térként ismerem, ahol nyílt párbeszéd lehetséges, ahol néha összeütköznek a vélemények, de figyelmet szentelnek a különböző véleményeknek és álláspontoknak.
Az MCC egyébként rendkívül sikeres nemzetközi hálózatépítést folytatott az elmúlt időszakban. A most már hétezer diákot oktató tehetséggondozó intézmény ősszel Brüsszelben nyitott képzési helyszínt, ahol a diákok közvetlenül ismerhetik meg az Európai Unió működését. A The Roger Scruton Legacy Foundationnel is megállapodás született, így Nagy Britannia legjobb egyetemein is tanulhatnak MCC-s diákok. E nemzetközi hálózatépítés része a berlini üzleti fókuszú egyetemmel kötött megállapodás is: a Mathias Corvinus Collegiumból idén ősztől évente húsznál is több diák tanulhat ösztöndíjjal Németország legmagasabban rangsorolt üzleti iskolájában. A Financial Times rangsora szerint Európa tíz legjobb üzleti egyeteme közé tartozó ESMT Berlin képzésein teljesen térítésmentesen vehetnek részt az MCC hallgatói. Az együttműködés ugynakkor az MCC kutatóinak is nagyszerű lehetőségeket kínál, ugyanis két kutatóintézetben is tagságot nyerhetnek a magyarországi szakemberek. Az MCC delegáltjai emellett részt vehetnek az ESMT Berlin programjaiban és a Nemzetközi Tanácsadó Testületben is. A fejlesztési célok között szerepel egy MCC professzúra létrehozása is a berlini intézményben.
Borítókép: Jörg Rochol német rektor és Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója (Fotó: Gyurkovits Tamás)