Az áremelkedések ellenére még sosem voltak ennyire népszerűek a táborok, idén közel 250 ezer gyermek vakációzik a következő hetekben. A Táborfigyelő szerint mind a napközis, mind az ottalvós táborok esetében 15 százalékos áremeléssel kell számolnunk, így átlagosan egy napközis tábor ára idén 45 ezer forintba, míg az ottalvós táborok 70 ezer forintotba kerülnek a családoknak.
A portál tájékoztatása szerint a legnépszerűbbek még mindig a sport táborok, de dobogós helyezést értek el ebben a szezonban az angol – és katonai, honvédelmi tematikájú táborok is.
A tavalyi évben népszerű kalandtáborok helyét idén viszont átvették a különleges vagy extrém táborok, amelyek főképp a kamasz, már középiskolás korosztályt igyekezett megszólítani: a dróntábor, a bróker- és tőzsdecápatábor, valamint a mesterséges intelligencia táborok kifejezetten népszerűek és keresettek, de hirdetnek TikTok-videó-készítő táborokat is idén. A kínálat mondhatni végtelen, a lehetőségeket viszont érdemes jól átgondolni.
Melyik tábort válasszuk?
“Könnyebb helyzetben vannak azok a családok, ahol a kicsik már eleve sportolnak vagy valamilyen hobbi szakkörre járnak, hiszen ezek a közösségek, egyesületek többségében szerveznek táborokat, így már eleve egy összeszokott társasággal tud gyermekünk táborozni. Vegyük figyelembe, hogy a gyermek barátai milyen tábort választanak majd, mert ha szorongó típus, akkor lehetőleg a barátaival, osztálytársaival közösen táborozzon, hogy biztonságban érezze magát. ” – mondta Szabóné Harangozó Andrea. A Családbarát Magyarország Központ által működtetett Gyermekút Módszertani Központ pszichológusa azt sem javasolja, hogy valamilyen teljesen új elfoglaltságot keressünk a kicsiknek. “Ha sosem lovagolt, ne most kezdje el, és nem feltétlenül hasznos az sem, ha valamilyen egész nap ülős, számítógépes verziót választunk” – fűzte hozzá.
A tavalyi évhez képest idén többen választották a napközis táborokat, a vakációzók 47 százaléka viszont az ottalvós tábor mellett voksolt. De hány éves kortól érdemes belekóstolni az ottalvós táborokba?
A szakértő szerint alsó tagozatos gyermekek esetében még nem javasolt ebben gondolkodni, kivételt képez, ha egy gyermek sportol, és rendszeresen jár edzőtáborba vagy nem újdonság neki, ha a szülők nem kísérik el a versenyekre.
“Előfordul az is, hogy a szülő azért szeretné ottalvós táborba vinni a gyermekét, mert még együtt, egy ágyban alszanak, és ezzel akarja leválasztani. Ilyen esetekben semmiképp sem javaslom, ne hozzuk a gyermekünket olyan helyzetbe, hogy így kelljen megtapasztalnia, milyen szülő nélkül aludnia. Ehelyett válasszunk szenzitívebb megoldást: kezdetben aludjon valamelyik rokonnál, nagyszüleinél, vagy egy barátjánál, de ne egy táborban, idegen helyen” – tanácsolta a szakértő.