„Lackó otthon válogatós volt, de az oviban meglehetősen jól evett”– olvasható az egyik gyermekeknek szánt mesekönyvben, egy másik történetben pedig arról írnak, hogy a gyerekek addig rángatták a cukorkatartót, míg az ki nem ömlött. – Egyre többször találkozunk ezekhez hasonló mesékkel, amelyek elsőre ugyan teljesen ártalmatlannak tűnnek, ám ha a két-hároméves gyermekünk a történetekben főtt étellel nem, csak tortákkal és cukorral, a víz helyett pedig valami színes itallal találkozik újra és újra, ne csodálkozzunk, ha a főztünket is elutasítja majd – hívta fel a figyelmet Okos Tímea.

ÉN EZT NEM SZERETEM!
Az életmód- és táplálkozási tanácsadó szerint minél többet olvassuk ezeket a történeteket a gyermekeinknek, annál inkább azt alapozzuk meg, hogy előbb vagy utóbb nemcsak a történet szereplője, hanem a mi gyermekünk is válogatós lesz.
Ahogy a táplálék a testet, úgy a mesék a lelket építik, vagyis abban segítik a gyermekeket, hogy beletanuljanak a társadalom szokásaiba, iránymutatást adjon nekik. Ugyanakkor a kicsik utánzás útján tanulnak, egyfajta belső mintaként szolgál számukra minden egyes történet. Az elmúlt években egyre több kutatás mutatta meg, hogy a mesékben elfogyasztott ételek befolyásolják az étkezési szokásokat: vagyis a kicsik által kedvelt karakterek és szereplők jó és rossz mintái egyaránt beépülnek a lelkükbe, és az étkezési szokásaikra is hatással vannak
– részletezte a szakértő. Megjegyezte, hogy a mesék által kialakult rossz étkezési szokás csupán egyike azoknak a tényezőknek, amelyek rossz evővé, válogatóssá tehetik a legkisebbeket. Sok család küzd „rossz evő” gyermekével, ám csak kevesen tudják, hogy valójában hol a hiba, hol és mikor rontották el. A hozzátáplálás módja jelentősen befolyásolhatja a gyermek későbbi, étellel való kapcsolatát, ezért nem mindegy, hogyan alakul ez az időszak. Okos Tímea szerint a hazai trendek azonban még mindig sok elavult ajánlást tartalmaznak. Ezek egyike a pürékkel táplálás túl hosszú időn át, ami sok esetben válogatóssá teheti a kicsiket.