Hirtelen mindenre lett pénz a baloldali vezetésű fővárosi kerületekben, a jövő júniusban esedékes önkormányzati választások előtt. Még 2020 végén a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) közleményében azt írta: „A kormány veszélyezteti a kulcsfontosságú közszolgáltatások, egyebek közt a városi tömegközlekedés, a szemétszállítás, a köztisztaság, az óvodai-bölcsődei ellátás, a kulturális, egészségügyi és szociális támogatások biztosítását az ország számos településén.”
A gödöllői ellenzéki polgármester, Gémesi György által vezetett szervezet, amelyben Karácsony Gergely társelnök, azt is kinyilatkoztatta akkor, hogy aránytalanul jutalmazták a kormánypárti vezetésű városokat, míg az ellenzékiek jó esetben is csak címkézett pénzt kaptak.
– Ez pedig úgy is értelmezhető, hogy a kormány kárpótolta a kormánypárti vezetésű városokat az iparűzési adó elvonásáért, miközben az ellenzéki vezetésű városok egyszerűen hoppon maradtak – jelezte a MÖSZ.
A fenti közlemény kiadásával párhuzamosan több baloldali kerület fel nem használt pénzösszege kiemelkedő számokat produkált, például Józsefvárosban már 2021-re 4,9 milliárd forintos fel nem használt összeget hoztak át, majd a következő években tízmilliárd fölé emelkedett az előző évben el nem költött források összege.
A kirívó számok ellenére a Pikó András vezette baloldali önkormányzat továbbra is kivéreztetett önkormányzatként próbálta láttatni önmagát kommunikációs felületein. A tavaly kirobbant orosz–ukrán háború ideje alatt sem csökkent az önkormányzatok bevétele, rekord iparűzési adóbevétellel rendelkeztek, és rekordokat döntögettek a költségvetési főösszegek is.
Tele a kassza a kerületekben, míg a főváros a csőd felé halad
Ennek ellenére a kormány több száz millió forint támogatást adott a fővárosi kerületeknek a megemelkedett rezsiköltségek terheinek csökkentésére. Több önkormányzatnál az országgyűlési választás hozta meg a fordulópontot, az önkormányzatok grandiózus fejlesztéseket indítottak be. Józsefvárosban több utcát sétálóutcává alakítanak át, új idős és családi támogatásokat vezetnek be és ingatlanvásárlásokba kezdtek. Mindez az mutatja: tele a kassza.
Őrsi Gergely II. kerületi polgármester a saját kezelésű területeik mellett a Szilágyi Erzsébet fasor felújításába is belekezdett, miközben a tulajdonos a fővárosi önkormányzat, a terület kezelője pedig a Budapest Közút.
„Sokak által ismert, hogy júniusban elhatároztuk, felújítjuk a Szilágyi Erzsébet fasor legrosszabb útszakaszát, hiába nem a mi feladatunk lenne. Nem mutogatunk másra, ha szükséges, elvégezzük a munkát akár mások helyett is, hiszen a Szilágyi Erzsébet fasor útpályája közigazgatásilag a XII. kerületben van, tulajdonosa a fővárosi önkormányzat, kezelője a Budapest Közút Zrt.” – ismertette korábban maga a szocialista polgármester, aki hozzátette: a fővárosi önkormányzat nem tudja elvégezni a felújítást, ám az út állapota egyre romlik, és az erre közlekedők érdekét az útfelújítás szolgálja, ezért nekilátnak a munkának a legkritikusabb útszakaszon.
A XII. kerületi önkormányzat korábban úgy reagált az Indexnek: a háború okozta gazdasági válság valamennyi budapesti kerület önkormányzatát nehéz helyzetbe hozta, ám egyik sem ment csődbe, és mindegyik képes és hajlandó ellátni a kötelező feladatait.
Ez alól a jelek szerint csak a fővárosi önkormányzat a kivétel.
„Bízunk benne, hogy a főváros is mielőbb rendezi a sorait, és nekilát a kötelező feladatai ellátásának, köztük az olyan fontos utak rendbetételének, mint a Szilágyi Erzsébet fasor” – nyomatékosította Hegyvidék önkormányzata, jelezvén, hogy az említett útszakasz rendbetétele kizárólag a Karácsony Gergely vezette főváros feladata. Nem ez az egyetlen grandiózus támogatás, amit a kerületek adományoznak.
V. Naszályi Márta I. kerületi polgármester kétszázmillió forintos támogatást adott a fővárosnak, hogy a Radó Dezső-tervben szereplő módon megújulhasson a Vérmező.
Soproni Tamás, a VI. kerület polgármestere újabb jelentős forrást igénylő szociális támogatásokat vezet be, emellett takarítja és gondozza a fővárosi kezelésű területeket is.
Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester is három és fél év után látványos zöldítésbe és takarításba kezdett. A szemétproblémák kezelésére kétszáz új szemetes is kikerül az utcákra. A Magyar Nemzet még két éve arról számolt be: komoly köztisztasági gondokkal küzd a kerület. A DK-s polgármesterű kerületek többsége még mindig fenntartja a kormányzati elvonásokról szóló kommunikációt, annak ellenére, hogy Újbudán soha nem volt ilyen magas a költségvetés főösszege, ezáltal komoly fejlesztéseket, mint például az óvodai férőhelyek bővítése, meg tudták lépni.
Mint korábban lapunk megírta: soha nem gazdálkodhattak ilyen magas összegből a fővárosi kerületi önkormányzatok, mint ebben az évben. Magas iparűzési adóbevétel, több kormányzati támogatás és a rezsikompenzáció is segíti a budapesti polgármestereket. Wintermantel Zsolt, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője szerint mostanra az is kiderült, hogy „a kivéreztetés egy nagy baloldali kamu, mert a számokból egyértelmű, hogy van pénz”.
Borítókép: Baloldali polgármesterek (Fotó: Mirkó István)