A beszélgetés másik résztvevője, Fodor Gábor közölte: azon a határozott állásponton volt, hogy elfogadhatatlan a szocialisták retorikája, azt gondolta, oda lehet állni az autonómiatörekvések mellé, és hasznosabb lenne, mint a kettős állampolgárság. Semjén Zsolt szerint ugyanakkor a kettő között nincs semmilyen összefüggés, nem állampolgárság vagy autonómia, hanem állampolgárság és autonómia. Arra a felvetésre, hogy nyugati sajtóorgánumok sokszor párhuzamot vonnak a Kádár-rendszer és a mostani kormány tevékenysége között, Semjén Zsolt azt mondta: előbbi alatt egzisztenciális és fizikai értelemben is volt egyfajta fenyegetettség, ám ennek ma semmilyen valóságalapja nincs. Fodor Gábor azt mondta, ők tudják, milyen diktatúrában élni, amikor nincsenek választások, ellenzék és a véleményét sem mondhatja el senki.
Számtalan dologért kell kritizálni a mostani kormányt, de nem szabad elfelejteni, demokrácia van Magyarországon. Amíg választások vannak, lehet választani, elmondhatja mindenki a véleményét, addig demokrácia van, és ezt a Kádár-korszakkal nem lehet összehasonlítani
– fejtette ki.
Fodor Gábor úgy látta, hogy napjainkra rendkívüli mértékben csökkent a viták színvonala a rendszerváltáshoz képest. Kitért az elmúlt 30 év technikai fejlődésére, majd azt mondta, aminek nem kellene változnia, az a másik emberhez való viszony. „Ebben van romlás a rendszerváltáshoz képest, a másik iránti tisztelet mára elveszett. Óriási különbség van az akkori és a mostani képviselőség között is” – jegyezte meg.
Semjén Zsolt kiemelte, az egymondatos politikai üzenetek kizárják, hogy többoldalas, esszészerű filozófiai értekezéssel támasszák alá az álláspontokat. Sokszor nem is nyelvi, hanem képi üzenetek jelennek meg. „A tömegdemokrácia és az internet azt eredményezte, hogy a személyes viták jelentősége a minimálisra csökkent. Ez kizárja azt az intellektuális dialógust, amelyre a 19. század óta az európai politika épült” – állapította meg.
A miniszterelnök-helyettes mélyebb problémának tartotta annak a keresztény szempontnak a háttérbe szorulását, hogy valaki az adott ember tévedésével vitatkozik, azt visszautasítja, de magát az embert szereti.
„Az internetes kommunikáció következménye, hogy az egyes ember háttérbe szorul, az ellenfelet démonizálják, és az érvelés helyett tőmondatokba szorítják az üzeneteket. Ez egy nemzetközi tendencia, ő maga feszeng ebben a helyzetben, nem igazán az ő világa, de a politikai eredményességhez ez a leegyszerűsítés szükséges, és nem lenne hiteles azt mondani, ezt el lehet kerülni” – mutatott rá.