Gyurcsány kezében Karácsony és a főváros sorsa

Tarlós István korábbi főpolgármester emlékeztetett: a szolidaritási adó nem a jelenlegi városvezetés ellen lett kitalálva.

Magyar Nemzet
2023. 08. 12. 9:41
Borítókép: Tarlós István (Fotó: Kurucz Árpád)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt látom problémának, hogy a városnak működési gondjai vannak. Nem az a probléma, ami Demszkynél vagy nálam volt, hogy fejlesztések forrásai megkérdőjeleződtek, hanem nagyon komoly működési hiány látszik valóban, aminek már elvileg, rosszabb esetben, súlyos törvényi következményei lehetnek − hangsúlyozta Tarlós István, Budapest korábbi főpolgármestere az InfoRádió Aréna című műsorában.

Arról, hogy a főváros tényleg csődközeli állapotban van-e, Tarlós István úgy fogalmazott: – Elképzelhető, hogy igen. De az is elképzelhető, hogy az egész egy műbalhé. Ez a két szélső lehetőség és közte bármi lehetséges.

Hozzátette: azt nem állítja, hogy a főváros nagyon könnyű pénzügyi helyzetben volt valaha is. 

 

Én annyit tudok, és ezt a városvezetés sem tagadja, hogy mi valóban ott hagytunk kétszázmilliárdot a kasszában. Százhatvanmilliárdot azonnal mobilizálható értékpapírban, negyvenmilliárdot készpénzben

−emelte ki a korábbi főpolgármester.

A szolidaritási adóval kapcsolatban kifejtette:

nekem sem volt öröm kiegyenlíteni, de azt muszáj elismételnem, hogy amit a főpolgármester úr nagyon sokszor elmondott, hogy a mi időnkben mennyi volt a szolidaritási adó, az így nem igaz, annak pont a duplája volt, és Varga miniszter úr többször említette nekem – nem kis bosszúságomra egyébként –, hogy ez várhatóan jövőre tovább fog emelkedni. Tehát ez nem a jelenlegi városvezetés ellen lett kitalálva, hanem ezt a kormány, a velem szövetséges kormány már akkor közölte, amikor senki nem álmodta, hogy változás lesz a főpolgármesteri poszton. 

Kiemelte: nagyon lényeges elem még, hogy az iparűzési adónak csak a növekménye 2019 óta körülbelül 107-109 milliárd forint volt. Ha ezt hozzáadjuk a kétszázmilliárd ott hagyott pénzhez, ez jóval több, mint háromszázmilliárd forint. A szolidaritási adó növekménye a töredéke ennek.

− Végtelenül egyszerű mindent rákenni a Covidra és a háborúra. A megyei jogú nagyvárosok miért nem teszik ezt? Csak Budapesten volt ez a helyzet? Én nem szeretném a főváros jelenlegi vezetését meg a főpolgármestert bántani, de ezek az érvelések nagyon gyenge lábakon állnak − vélekedett Tarlós István. Mint fogalmazott:

annak a főpolgármesternek, akinek az idejében az egyesített város a 150 éves történelme során először csődbe kerül, nem szeretnék a helyében lenni. Ahogy a fiatalok mondják, azért az nagyon gáz. 

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke és Karácsony Gergely vélelmezett viszonyáról a korábbi főpolgármester úgy fogalmazott: a jelenlegi főpolgármester az önálló mozgástere már önmagában attól nagyon szerény, hogy ennyi pártnak a koalícióját kellene összetartania, nem beszélve a DK olyan törekvéseiről, amiket a vak is lát.

Szerinte amit a Demokratikus Koalíció elnöke nem akar, az egyszerűen nem tud átmenni a közgyűlésen.

 − Gyurcsány Ferencnek nem az a lényeg, hogy ki a főpolgármestere. De ha abban látja a DK elnöke a legkönnyebb utat a közgyűlési többség megszerzéséhez, hogy Karácsony marad a főpolgármester, akkor be fog állni mögé. Ha nem ebben látja, akkor nem fog beállni mögé

− hangsúlyozta Tarlós István.

 

Borítókép: Tarlós István (Fotó: Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.