Az Erasmus programmal kapcsolatban azt mondta, 2024 második félévéig a program finanszírozása biztosított. A tárgyalások folyamatosak – tette hozzá.
Amennyiben november végéig meg tudnak állapodni, akkor 2024 második felétől is folyamatos lesz az Erasmus-pénzek folyósítása, a kohéziós pénzeket illetően pedig nincs ilyen szigorú határidő. Amint a jogállamiságügyben visszajeleznek, akkor megnyílnak a források – ismertette a miniszter.
Az 5. Semmelweis nyári egyetem nyitónapján Navracsics Tibor előadásában az Erasmusszal kapcsolatban azt mondta, bízik abban, hogy hamarosan tisztázzák a vitás kérdéseket. A mostani tárgyalások a finisét jelentik az eddigi tárgyalássorozatnak – fogalmazott.
Navracsics Tibor úgy vélte, hogy az Erasmus az európai integráció leghatékonyabb reklámja, és érthetetlen módon a bizottság ennek élményétől akarja megóvni a hallgatókat. A felsőoktatási egyetemek kizárását az Erasmusból ideológiai diszkriminációnak és politikai ballépésnek nevezte.
Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár előadásában arról beszélt, a felsőoktatási modellváltással még nagyobb lehetőséget teremtettek arra, hogy kibontakozhasson a szektorban a tudás és a kreativitás.
A közalapítványi formában működő intézményekben tényleges autonómia van; versenyképesség, rugalmasság és kiszámíthatóság jellemzi működésüket – emelte ki.
Az államtitkár szerint a cél ambiciózus: 2030-ra legyen legalább egy magyar egyetem a világ száz és Európa száz legjobbja között.
Az Erasmus programmal kapcsolatban azt mondta, az Európai Bizottságnak november 23-ig kell döntést hoznia, jövő júniusig azonban biztosított az egyetemek részvétele ebben, a kvóták és a forrás is megvan.
Amennyiben mégsem születik november után pozitív döntés, a nemzetközi (hallgatói) mobilitásra megvan a fedezet a jövő évi költségvetésben.