Akár szabad szemmel is látható lehet szeptemberben az északi égbolton az új, váratlanul felbukkant és felfedezett C/2023 P1 (Nisimura) üstökös – írta meg a Csillagászat.hu.
Az új üstököst egy 72 éves japán üstökös- és nóvafelfedező amatőr csillagász vette észre augusztus 12-én. Nagy fényessége miatt – a kisebb távcsővel rendelkező – sok amatőr csillagász megfigyelte és megerősítette a felfedezést a Japán Nemzeti Obszervatórium bejelentése után.
A sok megfigyelés gyorsan lehetővé tette az égitest pályájának meghatározását, ami megerősítette, hogy egy addig ismeretlen üstökösről van szó.
Az üstökös, amely a Naprendszerhez tartozik, tehát nem valahonnan a Naprendszer távoli vidékeiről érkezett a Nap közelébe, szeptember 18-án lesz a Nap közelében. Látszó fényessége szeptemberi napközelsége idején akár szabad szemmel is megfigyelhető lenne, ha nem látszana nagyon kis szögtávolságra a Naptól. Az üstökös ekkor inkább a világosodó, pirkadati égen lesz megfigyelhető.
A csillagászok szerint érdemesebb lesz egy héttel a napközelsége előtt, szeptember 10. körül próbálkozni a megfigyelésével, amikor még halványabb, de könnyebben észlelhető lesz.
Az üstökös szeptember 13-án lesz a legközelebb a Földhöz, ekkor 127,5 millió kilométer fogja elválasztani bolygónktól.