Emlékeztetett, hogy két évvel ezelőtt ünnepélyes keretek között, államfői szinten adták át a felújított Borsi Rákóczi Kastélyközpontot, amelyre a Magyarország kormánya több mint hárommilliárd forintot biztosított. Elmondta, a vasárnap átadott fejlesztéssel befejeződött a kastély tágabb környezetének tájépítészeti rendezése és az elmocsarasodott tó rehabilitációja. Emellett megépült egy Rákóczi-tematikájú játszótér, egy pihenőpark tanösvénnyel és fűszerkerttel, valamint megújult a kastély szomszédjában lévő irodaépület, Sátoraljaújhelyen a városháza falán pedig vetítés népszerűsíti a kastélyt.
Latorcai Csaba szerint az átadó kiváló példa arra, hogyan lehet eredményesen úgy együttműködni, hogy a mai nehéz, történelmi és gazdasági viszonyok közepette is a két ország, Magyarország és Szlovákia a közös sikerre koncentráljon.
– Arra a jövőre, amelynek mindkét ország állampolgárai nyertesei lehetnek
– emelte ki.
Elmondta, ahogy a 2001-ben átadott Mária Valéria híd és a közelmúltban felavatott Károly Róbert híd, úgy ez fejlesztés is közös sikertörténet, mely azt modellezi, miben rejlik a gyümölcsöző regionális együttműködés jelene és jövője. Az államtitkár hangsúlyozta, a régió gyümölcsöző együttműködése jó a Kárpát-medence népeinek, amelyek együttműködése pedig jótékonyan hat a jelenleg helyét, identitását és jövőjét kereső Európára is.
– Közös alapunk a keresztény felebaráti szeretet tanításán nyugvó kölcsönös tisztelet és egymás megbecsülése, amelyre azért van szükség, hogy Európa visszataláljon eredeti keresztény értékeihez
– húzta alá Latorcai Csaba.
Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő, a II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezet igazgatótanácsának elnöke köszöntőjében arról beszélt, a Rákóczi-kultusz erős összekötő kapocs a két nemzet között. Hangsúlyozta, a most átadott beruházás kibővíti a távlatokat, és a fejlesztésnek köszönhetően a kastélyközpont nemcsak egy kiállítóhelyiség, hanem egy olyan interaktív múzeum lett, mely valódi zarándokhelyévé válik minden Rákóczit tisztelő embernek.
Diószegi László, a kastélyt működtető II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezet igazgatója az MTI-nek elmondta, a teljes Interreg Szlovákia–Magyarország beruházás egymillió eurós európai uniós támogatásból valósult meg. – Az összeg mintegy húsz százalékát a partner Sátoraljaújhely használta fel a borsi kastélyt népszerűsítő fényfestés és a kastélyközponthoz történő utazást segítő elektromos kerékpárok vásárlására. A fennmaradó összegből a kastélyközpontban lévő játszótér, tanösvény építése és a tó rehabilitációja mellett egy Rákóczi tematikájú virtuálisvalóság-programot is létrehoztak – ismertette az igazgató.
Borítókép: Hörcsik Richárd fideszes országgyűlési képviselő, a II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezet igazgatótanácsának elnöke (b) és Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a szlovákiai Borsiban, a Rákóczi-kastély környezetét érintő turisztikai fejlesztés avatásán 2023. szeptember 10-én. (Fotó: MTI/Vajda János)