A Fidesz európai parlamenti képviselője, Deutsch Tamás szerint Magyarország 2004-ben nem mondott le a szuverenitásának egy részéről sem, európai uniós tagországként a hatáskörök egy részét ugyanis a tagállamokkal és az uniós intézményekkel közösen gyakoroljuk, nem pedig átadtuk azt egy nemzetközi szervezetnek.
Az EP-képviselő szerint az Európai Unió önmagában egy szuverenitás projekt, amit a második világháború után kezdeményeztek annak érdekében, hogy Európa hatékonyan képviselje magát a világpolitikában.
Ugyanakkor az Európai Unió egyszerre négy negatív jelenséggel kell, hogy megküzdjön, ezek egyike a tagállamok és az unió intézményei között kialakult vita – fejtette ki a képviselő a Századvég Szuverenitás konferenciáján.
Az európai uniós együttműködést végigkíséri egy vita, ami az uniós jog és a tagállami jogkör között van
– jelentette ki Deutsch Tamás, majd megjegyezte, hogy a hatáskörelvonás, amely korábban lopakodó és rejtett volt, mostanra teljesen nyilvánvalóvá és erőből végrehajtottá vált.
Mindeközben Európa világpolitikai súlya csökken katonai, gazdasági és politikai értelemben egyaránt. Ezen a lisszaboni konferencia sem javított, amelynek egyik célkitűzése, hogy 2020-ra az Európai Unió a világ legversenyképesebb régiójává váljon, kudarcot vallott – emlékeztetett.
Több mint tíz évvel a konferencia után az innováció és a költségvetési hiány problémáját Deutsch Tamás szerint tőketranszferrel, vagyis a költségvetési források átcsoportosításával próbálják megoldani.
A képviselő kifejtette: az Európai Unió gyökeres átalakításának terve ismét az asztalra került, szerinte
a dokumentum javaslatai az agyrém, az elképesztő és a képtelenség kategóriájába sorolhatók.
Az egyik ilyen, a tervben megtalálható javaslat, hogy
az Interpol bármely tagországban a tagállami hatóságok tájékoztatása nélkül intézkedéseket, többek között letartóztatásokat hajthat végre.
A másik, a dokumentumból kiemelt javaslat szerint a hetes cikkely szerinti eljárás elindításáról a többség dönt, az Európai Bíróság pedig közvetlenül az eljárás elindítása után automatikusan felfüggeszti az adott tagállam szavazati jogát.
Deutsch Tamás szerint ezekre a problémákra a leghatékonyabb megoldás az lehet, hogyha a konzervatív-szuverenista erők megnyerik a jövőre tartandó európai parlamenti választásokat.