Az elmúlt évtizedben jelentős fejlődés zajlott le Magyarországon a csatornahálózat bővítése terén is. Mint a Központi Statisztikai Hivatal adataiból kiderül, 2010 óta 72,3 százalékról 83,5 százalékra nőtt a szennyvízgyűjtő-hálózatba bekapcsolt lakások aránya.
Ezzel pedig nagyjából a duplájára emelkedett azoknak a járásoknak a száma, ahol a csatornahálózatba bekötött ingatlanok száma meghaladja a nyolcvan százalékot.
Míg 2010-ben több, mint ötven olyan járás volt, ahol a lakások kevesebb, mint fele rendelkezett ezzel a jellemzővel, addig 2021-ben mindössze 15 járásban volt ötven százalék alatti a bekötöttség.
Nemzetközi kitekintésben is jól állunk ezen a területen, így például tavaly a romániai háztartások közel fele nem volt rácsatlakozva a csatornahálózatra az Országos Statisztikai Intézet jelentése szerint.
Szintén 2022-es adat, hogy a szomszédos országban a vidéki lakosoknak mindössze 15,8 százaléka részesült szennyvízelvezetésben.
Világviszonylatban pedig az emelhető ki, hogy a dinamikusan fejlődő és immár nagyhatalmi státuszra törő Indiában néhány évvel ezelőtt mintegy 600 millió embernek még vécéhasználati lehetősége sem volt, így ekkora tömeg nyílt közterületen végezte a dolgát, komoly közegészségügyi problémákat okozva.
Borítókép: Északi-szennyvíztisztító telep (Fotó: Éberling András)