A szervezet megújulásának célja, hogy az időjárási előrejelzések fejlesztése mellett professzionálisan célzott szolgáltatásokkal, például az időjárásfüggő megújuló energiákra vonatkozó adatszolgáltatással segítse a zöldátállást, az energiahatékonyságot, az energiaszektort, az agráriumot, a közlekedésbiztonságot és a levegőtisztaságot – mondta Czepek Gábor. Emlékeztetett, hogy a jelenlegi időszak egyik legnagyobb kihívása az ország energetikai rendszerének átalakítása és ezzel összefüggésben a klímaváltozással kapcsolatos jelenségek kezelése.
A magyar gazdaság jövője a zöldenergia, ezért a kormány energiapolitikájának középpontjában a környezetkímélő energiaforrások és annak tárolása áll, amely erősíti Magyarország energiaszuverenitását. A zöldenergia hatékony felhasználásához elengedhetetlen az időjárási és éghajlati viszonyok minél pontosabb ismerete, így a szervezet a jövőben az eddigi feladatainak ellátása mellett megkerülhetetlen szerepet kap az időjárásfüggő megújuló energiák támogatásában és a globális felmelegedés következtében fellépő időjárási jelenségek hatékony kezelésének elősegítésében – fejtette ki.
Az állami meteorológia területén szükséges rugalmas és piacorientált működés érdekében
az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) 2024. január 1-jétől vállalati struktúrában, HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. néven folytatja a tevékenységét,
ami hozzájárul a fejlesztéseket és beruházásokat segítő európai uniós források hatékony felhasználásához is. A társaságnak február végéig kell elkészítenie a fenti célok megvalósítására irányuló részletes vállalati stratégiát és üzleti tervet – ismertette Czepek Gábor a főbb szervezeti változásokat.
A jövőben a társaság az előrejelzések további fejlesztésével és speciális, kifejezetten az energiaszektor elvárásaira koncentráló szolgáltatásokkal, például nagyobb felbontású speciális előrejelzésekkel segítheti a termelés-menetrendezéssel, a rendszer- és hálózatüzemeltetéssel kapcsolatos kockázatok és költségek csökkentését, ami növeli az energiahatékonyságot és az energiabiztonságot. Ezenkívül január elejétől egyes környezetvédelmi, így az uniós ökocímkével kapcsolatban ellátott feladatokkal és uniós projektekkel, valamint a nemzeti alkalmazkodási térinformatikai rendszer (NATéR) üzemeltetésével bővülhet a társaság tevékenysége.
Emellett július 1-jétől
egységes szakmai irányítást kap a levegőtisztaság-védelem, és a társaság láthatja el az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat működtetésével kapcsolatos feladatokat.
A jogelőd Országos Meteorológiai Szolgálat eddigi hagyományos feladatait ellátja a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt., de ki kell egészülnie a korszerű energetikai meteorológiai képességgel, melyhez a meglévő szakmai tudásra szükség lesz.