„Nehéz feldolgozni a szlovák légierő An–24-es repülőgépének katasztrófáját még tizennyolc év távlatából is” – mondta Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke a 2006-os hejcei repülőgép-szerencsétlenség áldozataira emlékezve a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Hejce település szomszédságában található Borsó-hegyen január 19-én, pénteken este.
A szlovák légierő legsúlyosabb katasztrófájában negyvenkét katona vesztette életét, a tragikus balesetet mindössze egyetlen tiszt élte túl.
A magyar és szlovák védelmi minisztériumok fél évvel a tragédiát követően két és fél méter magas gránittömböt állítottak fel a baleset helyszínén, 2007. július 20-án pedig emlékparkot hoztak létre az obeliszk mellett, Hejce község szívében pedig ugyanekkor felállították a szlovák katonai repülőgép-szerencsétlenség emlékművét.
Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke és szlovák partnere, Daniel Zmeko vezérezredes a baleset 18. évfordulóján közösen hajtottak fejet a Szabó László szobrászművész készítette emlékműnél, amelyet katonai tiszteletadás mellett koszorúztak meg – számolt be honlapján a Honvédség. Mint írták, a közös főhajtást kétnyelvű – szlovák és magyar nyelven bemutatott – istentisztelet követte a község Szent István királyról elnevezett templomában.
Ezt követően a katonai vezetők, valamint magyar és szlovák katonák terepjárókkal közelítették meg a Zempléni-hegységben található, mintegy négyszáz méter magas Borsó-hegy lábát, ahonnan gyalog tették meg a tragédia közvetlen helyszínére vezető – 2,2 kilométeres – erdei útvonalat.
Elhunyt szlovák kollégáinkra emlékezünk minden év január 19-én, most viszont a megemlékezésünk során gyalogosan zarándokolunk el a baleset helyszínére, méghozzá pontosan abban az időpontban, amikor a baleset történt
– mondta Böröndi Gábor vezérezredes.
A fagyos útszakaszon haladó menet egy óra gyaloglást követően érkezett meg a hegyi emlékparkba, ahol mécsest helyezett el a negyvenkét áldozatot szimbolizáló kopjafánál. Az ottani megemlékezés szlovák nyelven elmondott könyörgéssel és imádsággal kezdődött, a szlovák és magyar vezérkar főnökök elhelyezték a kegyelet virágait az emlékműnél, majd este 7 óra 35 perckor, a tragédia pontos időpontjában felcsendült a szlovák katonai takarodó.