Úgy tűnik, az évek során megszelídültek Gyurcsány Ferencék, legalábbis erre enged következtetni az a beszéd, amely a volt miniszterelnök pártjának magyar kultúra napja alkalmából tartott rendezvényén hangzott el. A 2006-ban az utcán tüntetők ellen lovasrohamot vezérlő, emberek szemét kilövető Gyurcsány Ferenc felesége ma már arról beszél, hogy polgári Magyarországot hoznának létre.
– Nincs polgári élet, nincs szabad élet, nincs demokrácia kultúra nélkül – mondta Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője a párt kulturális programját bemutató hétfői eseményen, egy fővárosi rendezvényközpontban, az MTI tudósítása szerint. A politikus kijelentette, hogy amikor polgári Magyarországról beszélnek,
a szónak az igazi értelmében, ahogy mi használjuk,
akkor a liberálisok, a zöldek, a szociáldemokraták és a tisztességes konzervatívok is egyetértenek abban, hogy a kultúrának szabadnak kell lennie. – Egy szociáldemokrata kormány számára alapvető fontosságú, hogy a kultúra mindenki számára elérhető legyen – tette hozzá.
A DK árnyék-miniszterelnöke úgy fogalmazott, hogy a kultúra talán még a magyar nyelvnél is jobban köt össze bennünket itt, a Kárpát-medencében. Hangsúlyozta, hogy személy szerint hisz az erős, hatékony államban, de nem szabad, hogy a kormányzatnak túl sok dolga legyen a kultúra területén. – A kabinet feladata a kultúra szabadságának a megteremtése, ahogy meg kell teremtenie annak feltételeit is, hogy a zene, a színház, a kiállítás, a könyv mindenhova eljusson – érvelt. Dobrev Klára leszögezte, a szabad kultúra élvezete tízmillió magyar joga és lehetősége kell hogy legyen.
Végül azt a véleményét osztotta meg, hogy kultúrharcra nincs szükség, mert a kultúrharc kicsit olyan, mint az atomháború, nincsenek nyertesei, mindkét oldalán csak vesztesek vannak.
Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc pár évvel ezelőtt, még a Nemzeti Színház igazgatóját, Vidnyánszky Attilát fenyegette azzal, hogy földönfutóvá teszi, ha nyernek a választásokon.
Borítókép: Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc, a DK árnyék-miniszterelnöke és elnöke (Fotó: Mirkó István)