– Töretlen az érdeklődés a felsőoktatás iránt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az NKE pedig ezen a téren az élvonalban található – mondta lapunknak dr. Christián László r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese. Kiemelte, hogy az NKE egy rendkívül vonzó oktatási intézmény, egyedülálló képzési kínálattal és infrastruktúrával. Emellett
a munkaerőpiacon az itt végzettek a legmagasabb bérkategóriákban helyezkedhetnek el.
A rektorhelyettes szerint az Educatio 2024 kiállításon könnyedén megtalálható az NKE standja, hiszen közvetlenül a Magyar Honvédség kitelepülése mellett található, ahol még harci járműveket és egy helikoptert is kiállítottak.
Első kézből szerezhető tájékoztatás a hallgatóktól az NKE minden karáról, velük tabuk nélkül lehet beszélgetni a hallgatói életről, a programokról, a sportolási lehetőségekről vagy akár a bulikról. Az egyetem munkatársai teljeskörűen tájékoztatják az érdeklődőket az egyetem negyven képzéséről, továbbá azokról a tudnivalókról, melyekre a felvételi eljárás során érdemes odafigyelni. A rektorhelyettes példaként említette, hogy sokan álmodoznak a nyomozói pályáról, de egy beszélgetés egy nyomozótiszt-jelölt hallgatóval hamar rávilágít arra, hogy a szakma a valóságban nem mindig olyan, mint a filmekben.
Christián László hangsúlyozta, hogy mivel a felvételi rendszer jelentősen változott, idén kulcsfontosságú a rendkívül alapos tájékozódás.
A felvételi eljárás részléteiről további segítséget kaphatnak az érdeklődők az egyetem február eleji online nyílt napján, amikor kérdéseikkel a munkatársakhoz fordulhatnak, akik mindenkinek segítenek a sikeres jelentkezésben és a felvételben.
Mint a rektorhelyettes rámutatott, az egyetem egyik kiemelkedő kara a Víztudományi Kar: – A víz a jövőnk egyik kulcsfontosságú erőforrása, amit az állam azzal erősített meg, hogy az NKE-re bízta a vízügyi képzések oktatását. Ezen a karon klasszikus mérnöki képzéseken vehetnek részt a hallgatók, például építőmérnöki, környezetmérnöki és vízügyi üzemeltetési alapszakokon, valamint az angol nyelvű nemzetközi vízpolitika és vízdiplomácia mesterszakon, ahol a hallgatók nemcsak a vízről tanulnak, hanem a diplomácia terén is jártasságot szereznek. Figyelembe kell vennünk, hogy a víz számos fegyveres konfliktus és nemzetközi migrációs folyamat forrása, ezért a vízügyi üzemeltetés mellett a jövőben ezekhez is érteni kell, ezt szolgálja ez az egyetemi szak – magyarázta Christián László.
A rektorhelyettes elmondta: az egyetem a nappali tagozatos építőmérnöki alapképzésére vízügyi ösztöndíjat hozott létre. A kar campusa Baján található, mesterképzése viszont a budapesti Ludovika Campuson. Az itt végző hallgatók kilátásai kifejezetten ígéretesek: a vízügyi igazgatóságok és a különböző cégek szívesen fogadják az NKE-n végzetteket.
Ez az a terület, ahol az állam és a piac szorosan együttműködik a vízügyi infrastruktúrák működtetése terén
– mutatott rá.
Christián László a honvédelmi és rendészeti képzésekről szólva elmondta, hogy ezeken a területeken naprakész tudást kapnak a hallgatók. Széles körű ismereteket szerezhetnek a nyomozói munka, a közrendvédelem, a határrendészet, a büntetés-végrehajtás területén. A Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon a katonai logisztika és a katonai üzemeltetés területei is számos érdekességet rejtenek, gyakorlatorientáltak, így a hallgatókat az alapkiképzéstől a diploma átvételéig rengeteg élmény éri. – Párját ritkító, hogy hallgatóink honvéd és rendészeti tisztjelöltként az első naptól 260–370 ezer forint nettó illetményt kapnak az egyenruházat és a laptop mellett.
Most már nemcsak erkölcsi elismeréssel jár az, hogy az államnak dolgoznak, hanem anyagi megbecsültséget is jelent.
Egy kezdő rendőr- vagy katonatiszt öt-hatszázezer forint fizetést fog hazavinni, vonzó és kiszámítható életpálya áll előttük – tette hozzá.