Hatalmas fejlesztések jönnek idén a szakképzésben

A statisztikák szerint jelenleg tíz diákból hat a szakképzést választja.

Forrás: MTI2024. 02. 13. 12:58
null
Budapest, 2023. április 24. Asztalos tanulók a 16. Szakma Sztár Fesztiválon a fõvárosi Hungexpón a megnyitó napján, 2023. április 24-én. A fesztivál a X. WorldSkills Hungary Nemzeti Döntõ és Bemutató helyszíne is. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az idei év a fejlesztések éve lesz a szakképzésben, a folyamatos digitális tananyag-fejlesztés, az oktatói béremelés, valamint az oktatási centrumok fejlesztése mind szükségesek ahhoz, hogy az eddig elért sikerek után 2030-ig világbajnok legyen a magyar szakképzés – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára.

A köztelevízió műsorában Hankó Balázs hangsúlyozta, a jó szakképzés olyan, mint amilyenné a megújult magyar szakképzés vált 2020-tól, ekkor indult el a Szakképzés 4.0 program, amelynek a gyakorlatorientált oktatás a fő hangsúlya.

Ennek megvannak már az eredményei, a statisztikák szerint jelenleg tíz diákból hat a szakképzést választja, tavaly pedig a szakmák Európa-bajnokságán bajnok lett a magyar szakképzés, amely így nemzetközi szinten is jól teljesít

 – fogalmazott.

Az államtitkár kifejtette, ahhoz, hogy 2030-ig világbajnok legyen a hazai szakképzés, a folyamatos digitális tananyag-fejlesztés, az oktatói béremelés, valamint a modern szakképzési centrumok és iskolák megléte szükséges.

– Tavaly év végén készült el hétszáz digitális tananyag, ebből kétszáz a közismereti, ötszáz pedig a szakmai tárgyakra vonatkozik, hatvanmilliárd forintból, több mint 32 százalékkal emelték mintegy 24 ezer oktató bérét, továbbá nemrégiben elkezdődött a XXI. századi szakképző iskola program  – sorolta Hankó Balázs. 

Hozzátette, utóbbi fejlesztésekre összesen 96 milliárd forintot fordítanak, a beruházások 31 szakképző intézmény 34 telephelyén indulnak el. Az államtitkár szavai szerint ezek a beruházások 

elsősorban digitális, eszköz- és tanműhelyi fejlesztéseket jelentenek, azaz a gyakorlatorientált képzést erősítik, de megvalósulnak épületenergetikai korszerűsítések is.

A szakképzés kulcsa, hogy a munkaerőpiac jelenlegi és jövőbeni igényeire készítse fel a fiatalokat, emellett biztosítsa számukra a szakmát, az érettségit és az egyetemre történő továbbtanulást – jelentette ki Hankó Balázs, felhívva a figyelmet arra, hogy a diákok február 21-ig adhatják be jelentkezéseiket a szakképzésbe.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.