A hetvenes években, Visegrád fokozódó turistaforgalma és a közelgő, 1971-es Vadászati világkiállítás miatt szükségessé vált egy korszerű hotel megépítése a városban. Így jött létre a panorámájáról híressé vált Silvanus szálló a Fekete-hegyen.
A Pannónia Étterem- és Vendéglátóipari Vállalat megbízása alapján 1970-ben kezdték el az építkezést.
A szálloda az év augusztusában, a Budapesten rendezett Vadászati világkiállítás megnyitásakor fogadta az első vendégeket. A hotel terveit M. Hejhál Éva készítette, belsőépítésze Molnár Gábor volt.
Az országban az első olyan szállodák egyike volt a Silvanus, ahol minden szobához fürdőszoba tartozott (ez az egy tény a szállodát rögtön a luxuskategóriába emelte) és ahol házassági anyakönyvi kivonat nélkül meg lehetett szállni. A Volga és a Nimród mellett az országban erre csak a Silvanusban volt lehetőség.
A szocializmus korszelleme a luxusszállodákat sem kímélte
A kor szokásának megfelelően a szállodát egyáltalán nem tartották karban, így annak állapota a nyolcvanas évek végére teljesen leromlott. A rendszerváltás idején ebben az állapotában értékesítette az állam. A szállodát végül 1992-ben a Lantos család két másik családdal közösen – akkor nagy összegnek számító – hetvenmillió forintért vásárolta meg, majd teljesen felújították.
Érdekesség, hogy a szálloda legfontosabb erőssége, a panoráma sem volt úgy kihasználva, mint ma, ugyanis a Duna felé néző rész a bejáratnál le volt falazva.
A hotel jóval később, 2008-ban újabb átfogó felújításon esett át, amelynek eredményeként elnyerte a mai formáját. Az eredeti hetvenről 150 szobássá bővült, lifteket, uszodákat és wellnesst építettek hozzá.
Korábban is égett már a Silvanus
Ugyanebben az évben, 2008-ban már történt egy tűzeset, akkor a szálloda földszintjén az elektromos elosztó helyiségben a kapcsolószekrény gyulladt ki, majd a tűz átterjedt az oldalsó épületszárny első emeletén lévő mosodára. A tűzoltók kiérkezése előtt a személyzet a szállót kiürítette, több mint 150 vendégnek kellett elhagynia az épületet.
A vendégszobákra a lángok nem terjedtek át, de számos szoba füsttel telítődött. A tüzet kétórás munkával sikerült a szentendrei, esztergomi és fővárosi tűzoltóknak megfékezniük.