– Nemzetgazdasági érdek, hogy a Hunor program ne érjen véget az űrutazással és az ott elért eredmények értékelésével – mondta a Magyar Nemzetnek Horváth Bianka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) vezetésével indított UniSpace-program igazgatója, rektori főtanácsadó. A programigazgató úgy folytatta: ezeket az eredményeket kamatoztatni kell az űrfejlesztésekben, az oktatásban és az üzleti életben, mert céljuk a hazai űrszektor további bővítése. – Az ezt támogató zászlóshajóprojektek, valamint a kisebb vállalkozások egyaránt fontos résztvevőknek számítanak ennek a célkitűzésnek a megvalósításában – tette hozzá.
Nemzetgazdasági érdek
A főtanácsadó azt állította, a UniSpace- és a Hunor program is ugyanazért jött létre: nem szigetszerűen, egymástól különállóan léteznek, hanem a magyar űrstratégia megvalósításával érdemben támogatják a hazai űrszektor hosszú távú versenyképességét. A Hunor program a magyar cégek, egyetemek, intézetek, így a hazai fejlesztésű űreszközök és komponensek piaci helyzetének a javítását is elősegíti. – Gondoljunk csak arra, milyen óriási dolog az, hogy egy hazai szereplő saját fejlesztésű terméke és eszköze a Nemzetközi Űrállomáson járt – világított rá Horváth Bianka.
A programigazgató kiemelte:
az űrhajósok kiképzésében történő magyar részvétel tovább erősíti a szektor elismertségét, valamint lehetőséget teremt még több űrhajós bekapcsolódására, amelynek során egyre mélyebb ismeretek szerezhetők az űrhajósok világűrben tartózkodásáról és annak hatásairól.
Emellett hazánk aktív szereplőjévé válik a területnek. – A világon mindenhol népszerű esemény az űrhajósok felbocsátása, de a magyar nemzetgazdaság érdeke is, hogy a minőségi erőforrásokra és a válságálló iparágakra építő technológiai felzárkózás megtörténjen. Ez nem képzelhető el anélkül, hogy a természettudományos tantárgyak iránt felkeltsük a fiatalok érdeklődését, és növeljük a területen végzett felsőfokú reálvégzettségűek számát Magyarországon, amivel az oktatás ügyét is elősegítjük – mutatott rá Horváth Bianka.
Hozzátette, ezt a perspektívát támasztja alá a UniSpace-program, amelyben olyan orvosok, közgazdászok, jogászok, mérnökök, illetve vállalkozók tanulnak, akik értik ezt a világot és érzik a terület jövőformáló jelentőségét. – Erre jó példát mutat a UniSpace Magyarország Konzorcium, amelyben beértek a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), illetve a konzorciumvezető NKE melletti egyetemi partnerek erőfeszítései – jegyezte meg a programigazgató.