Így tehetünk az ellen, hogy eltűnjön az európai kultúra

Hornung Ágnes rámutatott: jelentős demográfiai kihívásokkal néz szembe az Európai Unió.

2024. 05. 23. 17:02
Budapest, 2024. május 23.
Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára beszédet mond a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS), valamint az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány Demográfia és versenyképesség az Európai Unióban című budapesti konferenciáján 2024. május 23-án.
Fotó: MTI/Mónus Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa jelentős demográfiai kihívásaira mutatott rá Hornung Ágnes a KINCS és az Oeconomus közös rendezvényén, amin bemutatták a „Demográfia és versenyképesség az Európai Unióban” című kiadványt, amely 13 fejezetben mutatja be a demográfiai folyamatok és versenyképesség összefüggéseit.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára kiemelte: 

ha nem születik elegendő gyermek, kultúránk is megszűnik.

Elmúlnak Európa nemzetei, ezzel együtt pedig közös értékeinknek is nyoma vész. Azért, hogy hazánkat ez a veszély ne fenyegesse, a magyar állam olyan rendszert dolgozott ki, amely a gyermeket tervezők mellett a család minden tagjának lehetőségeket biztosít a boldoguláshoz – mondta Hornung Ágnes. Hozzátette: családok nélkül nincs nemzeti jövő és nincs gazdasági cselekvőképesség sem.

Panyi Miklós a rendezvényre küldött videóüzenetében rámutatott: bár Magyarország az unió részéről méltatlan vádak és támadások sorozatát kénytelen elviselni, hazánk éppen azzal védelmezi Európát, hogy ragaszkodik és óvja Európa keresztény kulturális örökségét. 

A tét Európa megmaradása,

ezért a soros uniós elnökség alatt is azon lesznek, hogy Európa szeme végre felnyíljon és elkezdjen valódi megoldásokat keresni a kontinens sorsát meghatározó kérdésekre, így a demográfiai kihívásokra is – mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára.

– A Föld nyolcmilliárdosra nőtt népességén belül az Európai Unió lakossága alig több mint öt százalékot tesz ki – jelezte Fűrész Tünde. A KINCS elnöke rámutatott: 

a gyermekvállalási kedvet mutató termékenységi arányszám 1,46-ra csökkent, ezért pedig évente kevesebb mint négymillió gyermek jön világra az unióban,

egyötödük ráadásul Európán kívüli édesanyától. Az európai társadalom egyre inkább öregszik, másfélszer több az idős, mint a gyermek. Az EU lejtmenetben van, a magyar modell ugyanakkor jó példa arra, hogy ezen lehet változtatni – tette hozzá Fűrész Tünde.

Törcsi Péter jelezte, hogy a világ többi részéhez képest Európában már 2019-ben beindult a kontinentális versenyképesség-csökkenés, ami a Covid-járvány és az ukrajnai háború miatt tovább romlott. Az Oeconomus kuratóriumi elnöke szerint 

Nyugat-Európában a versenyképességi problémát a nyugdíjkorhatár megemelésével, a fiatalok minél hamarabbi munkába állításával és a migránsok tömeges bevonzásával igyekeznek kezelni.

A magyar recept azonban a családpolitikai intézkedésekre épül, amely mára igazi hungarikummá vált – jelezte Törcsi Péter.

Borítókép: Hornung Ágnes az eseményen (Fotó: MTI/Mónus Márton)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.