Szigorú feltételekkel lehet választási plakátokat elhelyezni

Engedély nem kell, de több jogszabálynak is meg kell felelni a kampánykiadványok terjesztőinek.

2024. 05. 13. 6:50
Budapest, 2022. március 30. Az Egységben Magyarországért óriásplakátja Budapesten, a Nagykőrösi úton 2022. március 30-án. Április 3-án tartják az országgyűlési választásokat és a kormány által kezdeményezett gyermekvédelmi népszavazást. A plakáton balról jobbra: Fekete-Győr András, a Momentum volt elnöke, Dobrev Klára, a DK európai parlamenti képviselője, Márki-Zay Péter, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, Jakab Péter, a Jobbik elnöke és Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, főpolgármester látható. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kampánykiadványokat engedély és bejelentés nélkül lehet előállítani és terjeszteni, de 

minden esetben szerepelnie kell rajtuk impresszumszerűen a kiadó adatainak, így fel kell tüntetni a kiadó nevét, székhelyét és a kiadásért felelős személy nevét is 

– derül ki a választási eljárásról szóló törvényből, amely szerint a kampány végéig a jelölőszervezetek és a jelöltek engedély és bejelentés nélkül előállíthatnak és terjeszthetnek plakátokat. A jogszabály alkalmazásában plakátnak kell tekinteni a választási falragaszt, feliratot, szórólapot, vetített képet, emblémát – mérettől és hordozóanyagtól függetlenül.
A távirati iroda azt írta, a Kúria következetes joggyakorlata szerint csak az a plakát felel meg a választás tisztaságára és a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásra vonatkozó alapelveknek, amelyből egyértelműen és nyilvánvalóan megállapítható, hogy kinek a támogatására ösztönöz. 

A bíróság szerint tehát nem közvetlen közelről és nem különösen gondos vizsgálat eredményeként kell kiderülnie annak, hogy kinek és milyen jellegű támogatására hív fel a kihelyezett plakát.

A kampányidőszakban korlátozás nélkül lehet plakátokat elhelyezni, a jogszabály azonban előírja, hogy plakátot elhelyezni magántulajdonú ingatlanon, építményen, oszlopon kizárólag a tulajdonos vagy a bérlő, állami vagy önkormányzati tulajdonún pedig csak a vagyonkezelői jog gyakorlójának előzetes, írásbeli hozzájárulásával lehet. 

Tilos plakátolni védett műemléken, építészeti örökségen, védett természeti területen, valamint állami vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen vagy azon belül.

A plakátot úgy kell elhelyezni, hogy az ne fedje más jelölőszervezet plakátját, és károkozás nélkül eltávolítható legyen.
A választási kampányt szolgáló önálló hirdetőberendezés elhelyezésénél és az óriásplakátoknál a közterület-használatról szóló jogszabályokat kell alkalmazni.
A plakátot az, aki elhelyezte vagy akinek érdekében elhelyezték, a szavazást követő 30 napon belül köteles eltávolítani vagy ennek elmaradása esetén az eltávolítás költségét viselni.
Közölték azt is, hogy

 a korábbi szabályozással ellentétben a helyi önkormányzat ezeken túl nem hozhat a plakátelhelyezést korlátozó vagy tiltó rendelkezést.

A közösségi média a felhasználóknak közlési felületet biztosít – például politikai hirdetéshez – üzeneteik, véleményük továbbításához. A felületen megjelenő tartalomért, az azzal kapcsolatos esetleges jogsértésért a tartalom létrehozója, publikálója, terjesztője viseli a felelősséget.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.