– Hogyan értékeli a választási kampány eddigi eseményeit?
– Intenzív a kampány és felfokozott a közélet, ami azért van, mert jóval nagyobb a tét annál, hogy kik képviseljenek minket az önkormányzatokban vagy az Európai Parlamentben. Most dől el, hogy Európa milyen utat választ magának a következő évtizedekben. Ez nemcsak a kontinens fizikai biztonságát határozza meg, hanem azt is, hogy milyen gazdasági mozgásterünk lesz. Az a több mint százmilliárd euró, amivel az EU a háborút támogatja, nagyon hiányzik az európai gazdaságból.
– Mi a kormánypártok kampányának legfontosabb üzenete?
– A plakátok mellett lassan már magunkra is tetoválhatnánk, hogy mit szeretnénk: békét. S hogy ez miért különösen időszerű? Azért, mert a szemünk előtt kapcsolják magasabb fokozatba a háborús készülődést. Körvonalazódik egy NATO-misszió és egyre több országban kerül napirendre az, hogy miként lehet visszaállítani vagy bővíteni a sorkötelezettséget, akár a nők bevonásával. Most már nem csupán védőfelszereléseket, hanem tankokat, vadászgépeket és komplex rakétarendszereket küldenek, de arról is vita folyik, hogy miként lehet az Európából kapott fegyvereket akár orosz területen bevetni. Eközben az Egyesült Államokban hatvanmilliárd dollárnyi háborús csomagot szavaztak meg.
Ezekből egyértelmű, hogy a kiterjedtebb háborúhoz kerültünk közelebb, nem pedig a békekötéshez. Nem szeretnénk, ha tíz év múlva úgy kellene visszatekinteni 2024-re, hogy ez volt az az év, amikor nem tettünk meg mindent azért, hogy kimaradjunk egy világégésből. Úgy is mondhatom: hónapokig a háborús kórus hangjait hallottuk minden hullámhosszon, de június 9-én mi jövünk.
– Hogyan jellemzi a nyugati vezetők háborús nyilatkozatait?
– Régebben voltak nagy formátumú európai vezetők, akik átélték a világháborúk poklát. Látták az embertelenséget, az áldozatokat, és mindent megtettek azért, hogy még egyszer ilyet ne kelljen átélni Európában. Ma kisszerű és nagy étvágyú brüsszeli vezetőket látunk, akiknek fontosabb a külső lobbinak való megfelelés, mint a kontinens békéje. Lehetséges az is, hogy több brüsszeli döntéshozó és nyugati vezető újfajta gazdasági és politikai lehetőségeket vár egy reményeik szerint győztes háborútól. Nekünk ezzel ellentétes a tapasztalatunk, számunkra a háborúk mindig könnyet, verejtéket és keserves újjáépítéseket hoztak. Trianont, özvegyeket, gazdasági katasztrófát. Ami pedig az elbizakodott háborús jóslatokat illeti: 1914-ben is „Éljen a háború!” táblákkal vonultak utcára. Mindannyian tudjuk, hogy mi lett a vége: több millió ember halála Európa-szerte. Ezt szeretnénk elkerülni.