– A szigorítások óta milyen típusú alkalmassági vizsgálatok vonatkoznak a gyermekvédelemben dolgozókra?
– A szülők alkalmatlansága vagy hiánya miatt kiszolgáltatott gyermekek védelme érdekében egy új minőséget és szintet szeretnénk a gyermekvédelemben létrehozni. Ez egyrészt a bent lévő gyerekek védelmét szolgálja, hogy biztosak lehessünk benne, hogy a dolgozók megfelelő szándékkal és tudással látják el a munkájukat. Másrészt fontos az is, hogy ez a lépés a dolgozók megbecsülését és megbecsülhetőségét is szolgálja, így biztosak lehetünk benne, hogy csak az dolgozik a gyermekvédelemben, akinek ott helye van. Sokszor a gyermekvédelmet körüllengik kételyek és találgatások, ezekkel azonban ideje leszámolni.
Évek óta rengeteg szigorítás és fejlesztés volt a területen, de egy új szintet jelent az alkalmassági vizsgálat, ami az összes gyermekvédelemben dolgozót érint.
– Az alkalmassági vizsgálatokat azonban számos kritika érte. Például a kifogástalan életvitel ellenőrzését, amellyel kapcsolatban azt állították egyesek, hogy titkos adatgyűjtés folyik a dolgozókról.
– Az egyértelmű, hogy nem lehet bárkit kiszolgáltatott gyermekek közelébe engedni. Pedofiloknak, szexuálisan aberráltaknak, erőszakos, mentálisan beteg embereknek nincs helye a gyermekvédelemben. A tények és a fenntartókkal való egyeztetések tekintetében a helyzet sokkal tisztább. Egy gyermekvédelmi dolgozó esetében két típusú vizsgálat történik. Az egyik pszichológiai alkalmassági vizsgálat, ami azt jelenti, hogy megnézzük, az adott illető értelmileg és érzelmileg alkalmas-e azoknak a helyzeteknek a kezelésére, amelyek egy átlagos gyermekneveléstől sokkal nehezebbek, mivel ezek a gyermekek lelkileg, fizikailag és érzelmileg traumatizáltabb környezetből érkeznek.
Az alkalmassági vizsgálat a gyerekek mellett a dolgozók érdekét is szolgálja, ezt követően el tudják mondani ugyanis, hogy az a csapat, amelyben dolgoznak, rendben van. A pszichológiai mellett valóban van egy kifogástalan életvitelvizsgálat is, amivel kapcsolatban több alaptalan kritika és mendemonda is elhangzott. Ez a vizsgálat hazánkban évek óta bevett gyakorlat, ami jogszabályoknak megfelelő, és amit a Nemzeti Védelmi Szolgálat lát el.
Ebben semmilyen titkos adatgyűjtés nincsen. A kifogástalanéletvitel-vizsgálat két részből áll. Az egyik a nyilvános adatbázisok ellenőrzése, így például közhiteles adatból meg lehet tudni, hogy valaki büntetett előéletű-e. A másik egy helyszíni elbeszélgetés, ahol felmérik többek között azt, hogy az illető milyen szokásokkal bír, hogyan él, milyen a szomszédokkal való kapcsolata. A vizsgálat a gyermekvédelemben dolgozókat is megvédi az esetleges alaptalan vádaskodásoktól.