Különösen a csecsemőket veszélyezteti a szamárköhögés

Javasolják a védőoltás felvételét.

2024. 07. 23. 22:44
Doctor,Holding,A,Syringe,With,A,Single,Bottle,Vial,Of
illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar védőoltási rendszernek köszönhetően nincs szamárköhögés-járvány, a betegség szórványosan fordul elő, de a várandósoknak javasolt a szamárköhögés elleni emlékeztető oltás, mert az az újszülöttet is védi – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Emlékeztettek:

Európa néhány országában, így Ausztriában, Dániában és Norvégiában már 2023-ban megkezdődött a szamárköhögéses (pertussis) esetek számának emelkedése, míg számos további országban csak 2023 végén vagy 2024 tavaszán. Magyarországon ez év 20. hetétől nőtt a bejelentett pertussisgyanús esetek száma, az elmúlt öt hétben a heti esetszám 16–21 között volt.

Idén eddig összesen 153 szamárköhögés-gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés. A laboratóriumi vizsgálatok 65 esetben megerősítették, 37 esetben nem támasztották alá a klinikai diagnózist, a többi esetben a vizsgálatok még nem fejeződtek be. Magyarországon a legtöbb eset szórványosan fordul elő, néhány esetben családon belüli halmozódást tapasztaltak, országos járványról nem lehet beszélni.

A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, és mivel baktérium okozza, a betegség antibiotikummal jól kezelhető. A népegészségügyi központ közlése szerint a felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhén zajlik le a betegség. A legveszélyeztetettebbek a csecsemők, akik kéthónapos korukban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást. A csecsemőknél a betegség lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet.

Magyarországon két, az otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és annak következtében kialakult szövődmények voltak.

Az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a velük találkozó és az ellátásukban részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot.

Az NNGYK felhívta a figyelmet, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában részt vevők számára is javasolt a védőoltás. A vakcina országos lefedettséggel elérhető.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.