– Erkölcsi kötelességünk segíteni a bajbajutottaknak azzal a 70 millió forinttal, amellyel a skanzen viharkárait el tudja hárítani és minél előbb visszaadhatja a látogató közönségnek a veszteséget szenvedett épületet – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.
A tárcavezető hangsúlyozta, egyértelmű, ha segítséget kérnek, akkor segítséget kell adni, hogy megőrizzük az örökségünket, és továbbadjuk azoknak a százezreknek, akik ellátogatnak a skanzenbe.
A magyar népi örökségnek ez a helyszíne azért is fontos, mert duális képzőpartnerként együttműködik a Debreceni Egyetemmel – mondta a miniszter.
Hankó Balázs szerint a skanzenről az embereknek a magyar népi kultúra jut eszébe, ahol már Kárpát-medencei dimenziót is nyer a magyar népi építészet, ami megőrzött minket magyarnak. A Felső-Tisza-vidék építészetét mutató épületen látható, mekkora kárt okozott a június 26-i vihar, amely elérte Szentendrét és a skanzent. Gyermekes családok és osztálykiránduláson részt vevő fiatalok látogatnak ide sokan az egész Kárpát-medencéből, mert itt érezhető, mit jelent magyarnak lenni. – Látogasson ide minden generáció, és mondják el, hogy a világ legjobb dolga magyarnak lenni – fogalmazott a miniszter.
A kormány segít a bajban
Vitályos Eszter kormányszóvivő, a térség országgyűlési képviselője emlékeztetett a tomboló vihar okozta katasztrófahelyzetre, majd kijelentette: a Szabadtéri Néprajzi Múzeum kiemelt kultúrstratégiai intézmény, kutatásaival részt vállal hazánk szellemi és tárgyi kulturális örökségének megőrzésében. Látogatóinak száma évről évre nő, megközelíti a 200 ezer főt. Minden, ami itt történik, világszínvonalú, generációk ismerkednek meg a húsvéti hagyományokkal, ünnepkörökkel és a magyar falvak életével.
A kormányszóvivő emlékeztetett: bárhol történt természeti katasztrófa, a kormány mindig a bajbajutottak segítségére sietett, ez most sincs másként, a kabinet a skanzennek is segítséget nyújt.
Vitályos Eszter megköszönte Hankó Balázs azonnali segítségét, és reményét fejezte ki, hogy a viharkárok helyreállítását minél gyorsabban el tudják végezni.
Példamutató gyorsaság és empátia
Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója arról beszélt, hogy rengeteg épületben okozott komoly károkat a múlt heti felhőszakadás, kiemelve az erdélyi és a dél-dunántúli építészetet megidéző helyszíneket. Hiába tettek meg a természeti katasztrófa idején mindent az épületek megmentéséért, a károsodások nagy problémákat jelentenek a szabadtéri múzeumnak, ráadásul mindez abban az időszakban történt, amikor a Covid után már visszaállt a látogatók száma. Gyermekek ezrei fognak a helyszínen, és olyan terek is eláztak, ahol őket kell fogadni, illetve a következő napokban két nagy nemzetközi konferenciát rendeznek, melyeken az egykor mintának tekintett nyugati országokból jönnek a skanzenbe tanulni. – Ez nem történhetne meg a károk elhárítása nélkül,
a kormány pedig példamutató gyorsasággal és empátiával segített rajtunk, így a soros európai uniós elnökségből fakadó feladatainkat is képesek leszünk ellátni.
– Sebesüléseket kaptunk, de nem rogytunk meg, ugyanúgy végezzük tovább a feladatunkat – fogalmazott a főigazgató.