Fontos bejelentést tett Müller Cecília, meghosszabbítják a hőségriasztást

Szeptember elején is marad a kánikula.

2024. 08. 30. 10:25
Budapest, 2024. augusztus 16.
Müller Cecília országos tisztifõorvos beszél a hõség miatti vörös kód intézkedés vasárnap éjfélig történt meghosszabbításáról tartott sajtótájékoztatón Budapesten, az Új Kezdet Háza Nõi Hajléktalan Szállóban 2024. augusztus 16-án.
MTI/Lakatos Péter
Fotó: MTI/Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országos tiszti főorvos a HungaroMet előrejelzése alapján az augusztus 24-től kiadott hőségriasztást szeptember 5-én, csütörtök 24 óráig meghosszabbítja az ország egész területére – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Továbbra is másodfokú hőségriasztás lesz érvényben.

Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberben is kitartott a hőség. Fontos, hogy a továbbiakban is megtegyük a tartós melegben szükséges óvintézkedéseket – figyelmeztettek.

Kánikulában a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre, ásványianyag- és vitaminbevitelre van szükség. Hőség idején akkor is fontos a folyadékbevitel, amikor nem érezzük magunkat szomjasnak. Ez különösen az idősekre vonatkozik, akiknek csökken a szomjúságérzetük. A melegben nem javasolt a cukros, szénsavas üdítők vagy alkohol fogyasztása, a szervezetnek ilyenkor kifejezetten vízre van szüksége.

A magas hőmérséklet életkortól függetlenül megviseli az egészségesek szervezetét is, de különösen veszélyeztetettek az újszülöttek, a kisgyermekek, az idős emberek, a túlsúllyal élők. Az egészséges nők közül a várandós és a változókorban lévő nők vannak kitéve magasabb kockázatnak a hormonális változások miatt.

A kánikulában az idősek már kisebb rosszullét esetén is forduljanak háziorvosukhoz, hogy megelőzzék a súlyosabb állapot kialakulását. A vérnyomást a melegben gyakrabban kell ellenőrizni: a meleg értágító hatása miatt szükség lehet a gyógyszeradag csökkentésére, ha vérnyomással kapcsolatos panaszok jelentkeznek. Segíthet a hideg vizes borogatás, a zuhanyozás, a lábak áztatása is (20-22 fokos vízben). Az izzadással elvesztett sót egy liter vízbe tett fél mokkáskanálnyi sóval lehet pótolni. Kánikulában minden fizikai tevékenység megerőltető, ezért a bevásárlást, kertészkedést és hasonló tevékenységeket javasolt a hűvösebb reggeli, esti időszakban végezni.

A változókorban (menopauza) megjelenő tünetek (fokozott izzadás, csökkent melegtűrés, hőhullámok) évszaktól függetlenül hasonlók a hőség okozta panaszokhoz, amelyeket a magas hőmérséklet súlyosbíthat. Fontos, hogy ilyenkor a nők jól szellőző, természetes anyagú ruhákat viseljenek, és fokozottan figyeljenek a személyes higiéniára. A panaszok mérsékelhetők a megfelelő életmódbeli szokások kialakításával: egészséges táplálkozással (sok friss zöldség, gyümölcs), bőséges folyadékbevitellel (körülbelül három liter naponta), a kora reggeli vagy esti órákban rendszeresen végzett testmozgással.

Az elhízás fokozott sérülékenységhez vezet. A felesleges zsírréteg természetes szigetelőanyagként működik, megnehezíti a szervezet hőelosztását. A túlsúlyosok szívének a nagy melegben többet kell dolgoznia ahhoz, hogy keringtesse a vért. Az elégtelen keringés akár ájulást is okozhat, illetve erőteljesebb izzadásra készteti a szervezetet, amelynek hatására több vizet és sót veszít.

Az egészséges, fiatal felnőtteknek is fokozottan kell figyelniük arra, hogy a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszan tartó sportolás hőgutát okozhat. Ebben az állapotban a magas testhőmérséklet károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Megfelelő kezelés hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Ezt a jelenséget tipikusan fiatal felnőtteken lehet észlelni, akik a rossz közérzet ellenére sem hagyják abba az edzést. A kánikulában futni, kerékpározni kizárólag a reggeli vagy az esti órákban ajánlott.

Az autóval közlekedőket különös óvatosságra intik, rájuk is kedvezőtlen hatással van a nagy meleg.

A tartós meleg nemcsak az emberek, hanem az állatok szervezetét is megviseli. A legfontosabb éppen ezért a megelőzés, azaz a megfelelő körülmények biztosítása a házi kedvencek számára. Gondoskodni kell a folyamatos ivóvízellátásukról, hűtésükről, árnyékos helyen történő elhelyezésükről és zárt helyiségben való tartózkodásuk esetén annak szellőztetéséről.

Néhány percre se lehet a gyermekeket, házi kedvenceket parkoló autóban hagyni. Azt kérik, ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.

A saját egészségünk megóvása mellett figyeljünk oda másokra is, különösen az idős rokonokra, szomszédokra, ismerősökre.

A katasztrófavédelem weboldalán elérhető egy lista azokról a légkondicionált helyiségekről, amelyeket bárki igénybe vehet.

Az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben, vagyis tilos erdőkben és kétszáz méteres körzetükben tüzet gyújtani. A melegben gyakrabban riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt is, mert a kéményben légdugó alakulhat ki.

Az országos tiszti főorvos által kiadott hőségriasztások híre a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által üzemeltetett VÉSZ applikáción keresztül is elérhető. A VÉSZ felhasználói már a riasztás kihirdetésekor rövid szöveges üzenetben értesítést kapnak annak időtartamáról és fokozatáról.

Borítókép: Müller Cecília (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.