A kampányban több ellenzéki álhírgyártó politikus egymilliónál is több kivándorlót emlegetett, sőt a vendégmunkások és az illegális bevándorlók összemosása is napi gyakorlat náluk – írta a Mandiner hasábjain a Nemzeti Közszolgálati Egyetem gazdaság és versenyképesség kutatóintézetének munkatársa, Szalai Piroska.
A szakértő leírta, a KSH nyilvános adatai között 2001-től, az Eurostaton pedig 1995-től találjuk meg a magyarországi ki- és bevándorlás éves adatait. Ezek szerint 1995 óta a nemzetközi vándorlási egyenlegünk pozitív, azaz nem volt Magyarországon olyan év, amelyben többen vándoroltak volna ki, mint ahányan költöztek hozzánk.
A KSH különbontja az adatokat magyar és külföldi állampolgárokra, sőt a bevándorló magyar állampolgárokat tovább bontja Magyarországon született visszavándorlókra és külföldön született bevándorlókra. A hivatalos adatok szerint pedig 1995 óta összesen nem vándoroltak ki egymillióan Magyarországról (606 ezer fő az 1995–2023 időközi összes létszám), s ebben benne vannak azok a külföldiek, akik pár évre érkeztek hazánkba dolgozni vagy tanulni, s ahogy lejárt a megbízásuk, visszamentek a hazájukba
– írta Szalai Piroska, majd hozzátette, emellett 1995 óta több, mint egymillióan bevándoroltak hazánkba, akiknek egy része itt maradt, másik részük a költözés okának lejárta után elhagyták az országot. A külföldiek bevándorlásának jelentős része azzal magyarázható, hogy hazánkban magas a többségében külföldi döntéshozatallal rendelkező cég, ahol külföldi és magyar munkavállalók vegyesen dolgoznak.