Régi adósságát törleszti a magyar kormány a Szatmárcsekén megvalósuló Himnusz-emlékhely beruházással – mondta lapunknak Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára. Mint hangsúlyozta,
a kormány nyolc és fél milliárd forintos fejlesztést indít, és ezzel teremt méltó körülményeket nemzeti imánknak, a Himnusznak. Ezzel egyben ápolja a Kölcsey-életművet, épít zarándokhelyet, megújítja a csónakos temetőt, valamint Szatmárcsekét és környékét, így teremtve örök emlékhelyet a teljes magyarság, nemzetünk számára.
A helyettes államtitkár szerint a megújulás elképzelhetetlen lenne Szatmárcseke aktív, cselekvő közössége nélkül. A település önkormányzata, valamint a szatmárcsekei református egyházközség, vagyis a helyiek által készített komplex tervekhez többek között a Magyar Turisztikai Ügynökség, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Nemzeti Művelődési Intézet, illetve a Nemzeti Örökség Intézet szakemberei is hozzáadják tudásukat, tapasztalatukat.
– A teljes beruházás 15 projekteleme több évre oszlik el, egybeköti ezeket Szatmárcseke történelmi és jelenleg is aktív közössége, továbbá közös nemzeti imánk. Így minden nehézség és a rájuk adott hibás brüsszeli válaszok ellenére azt reméljük, hogy országunk Ukrajnával határos részén a beruházás az elkövetkezendő években meg tud valósulni – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Jövedelem a helyieknek
A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint az a szándékuk, hogy fenntartható, tartalmas, innovatív épületegyüttest hozzanak létre. Ez úgy állít méltó emléket nemzeti imánknak, hogy nem terhet ró, hanem bevételt teremt a csekeieknek és a környéknek. A létrejövő múzeumi kiállítás előképei azok a Petőfi Irodalmi Múzeum vagy a Magyar géniusz program égisze alatt a közelmúltban létrejött, látványos, az alfa generáció nyelvén is szólni képes, ugyanakkor méltóságteljes és fenntartható tárlatok, amelyek a Magyar Nyelv Múzeumában, vagy a Petőfi-szülőház és -emlékmúzeumban láthatók. – Nagy feladat, de egyáltalán nem reménytelen, hiszen hazánknak kiemelkedő, nemzetközileg is elismert múzeumpedagógusai vannak. Meggyőződésem, hogy a XXI. században a magyar múzeumpedagógia olyan mértékű kulturális innováció, amilyen a XX. században a Kodály-módszer volt: interaktív élményként adja tovább a kulturális örökséget az utánunk jövőknek – tette hozzá.
Vincze Máté felidézte: tavaly volt kétszáz éves Magyarország alaptörvénybe iktatott nemzeti imája, a Himnusz. Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén. A kerek évforduló újabb lendületet adott azoknak az elgondolásoknak, melyek szerint kiemelt emlékhelyhez méltó környezetet kell teremteni nemzeti imánknak, nemzeti összetartozásunk jelképének.