Krausz Ferenc elfogadta Hankó Balázs miniszter felkérését, főtanácsadóként segíti tovább a magyar kutatás ügyét

Első számú feladataként a jelenleg külföldön dolgozó, már bizonyítottan kiváló magyar kutatók hazahozatalát tűzte ki a Nobel-díjas Iroda számára.

2024. 09. 18. 19:44
HANKÓ Balázs Zoltán; KRAUSZ Ferenc
Hankó Balázs és Krausz Ferenc (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter felkérését elfogadva, 2024. október 1-jétől Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus professzor tudománypolitikai főtanácsadóként erősíti a magyar tudomány és kutatás ügyét. Krausz professzor munkáját a Nobel-díjas Iroda fogja támogatni. Mivel az új feladatkör összeférhetetlen a Kutatási Kiválósági Tanács (KKT) elnöki feladatkörével, így arról a Nobel-díjas fizikus professzor szeptember 30-ával lemond.

HANKÓ Balázs Zoltán; KRAUSZ Ferenc
Hankó Balázs és Krausz Ferenc (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Október 1-jétől utódjaként, azaz a KKT új elnökének Domokos Péter fizikust, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézetének igazgatóját javasolta Krausz Ferenc, aki el is nyerte a KKT elnökét jelölő Hankó Balázs miniszter, Gulyás Balázs HUN-REN elnök és Freund Tamás MTA elnök támogatását. Domokos Péter KKT elnöki feladatköre mellett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal – újonnan létrehozott – tudományos társelnöki pozícióját is betölti majd.

Krausz Ferenc és Domokos Péter a magyar tudomány és kutatás megerősítésén fognak dolgozni: céljuk, hogy a magyar tudományos kiválóságok nemzetközi szinten is versenyképes feltételek mellett tudják végezni kutatásaikat, valamint hogy minél több külföldön dolgozó magyar és külföldi kiváló kutatót sikerüljön Magyarországra, a magyar egyetemekre és kutatóintézetekbe vonzani – írták a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közleményében, majd kifejtették:

Krausz Ferenc tudománypolitikai főtanácsadóként a korábbiaknál még erőteljesebben támogatja a hazai tudomány és kutatás megerősítését. Elsőszámú feladataként a jelenleg külföldön dolgozó, már bizonyítottan kiváló magyar kutatók hazahozatalát tűzte ki a Nobel-díjas Iroda számára.

Krausz Ferenc személyi javaslatát elfogadva és támogatva Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter Domokos Pétert javasolta Gulyás Balázs HUN-REN és Freund Tamás MTA elnökök részére a KKT új elnökének 2024. október 1-jétől.  Domokos Péter fizikus, az MTA és az Academia Europaea rendes tagja, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézetének igazgatója, a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium szakmai koordinátora elfogadta a három jelölő felkérését. Domokos Péter doktori fokozatát a párizsi Ecole Normale Superieure Kastler Brossel Laboratóriumában szerezte 1998-ban, ennek során 1995-ben megalkotta az első univerzális kétbites kvantum-logikai kapu működési elvét. Az atomok és fotonok kölcsönhatásán alapuló kvantumos műveletek kutatója az ebben a témában alapműnek számító, 2013-as áttekintő cikk társszerzője. Több EU-s keretprogramban vett részt konzorciumi partnerként. Referált folyóiratban 92  tudományos cikke jelent meg, ezekre összesen 3582 hivatkozást kapott. 2019–2022 között az Amerikai Fizikai Társulat rangos lapjának, a Physical Review Lettersnek a szerkesztője (Divisional Associate Editor) volt.

A KKT szerepét a jövőben tovább erősíti, hogy a KKT mindenkori elnöke egy személyben fogja betölteni a KIM tervei alapján az NKFI Hivatal újonnan létrehozott tudományos társelnöki feladatkörét is. Ezáltal az egyéni kiválóságon alapuló kutatási támogatások rendszerének, azaz az egyes pályázatok szerkezetének és tartalmának kialakítása, a bíráltatási és értékelési rendszer kialakítása, a döntések meghozatala, valamint a teljes folyamat operatív lebonyolítása a KKT és annak elnöke irányítása alá kerül.

A KIM stratégiai célként határozta meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap Kutatási Alaprésze forrásainak jelentős emelését annak érdekében, hogy a magyar kiválóságok nemzetközi mércével mérve is kiváló finanszírozási és infrastrukturális körülmények között végezhessék kutatómunkájukat.

A magyar kormány célja, hogy hazánk 2030-ra Európa legjobb 10, 2040-re a világ legjobb 10 innovátor országa közé kerüljön. Ehhez szükséges, hogy a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben dolgozó kutatók számára rendelkezésre álljon egy hosszú távon kiszámítható, jelentős forrásokat magában foglaló kutatástámogatási rendszer. A KKT szerepének továbberősítése, valamint az NKFIH tudományos társelnöki pozíciójának létrehozása ezt a célt szolgálja – közölték.

Borítókép: Hankó Balázs és Krausz Ferenc (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.