– Mi a jelentősége annak, hogy szeptember elsejétől a miniszterelnök a Belügyminisztérium államtitkárává nevezte ki?
– Látva a világban történő folyamatokat, a magyar kormány úgy ítélte meg, hogy az azokból adódó társadalmi változások egy önálló államtitkárság létrehozását indokolják. Az új államtitkárság feladatai között a társadalmi felzárkózás mellett kiemelt szerephez jut az esélyteremtés is. Nem véletlenül: a jövőben a felzárkózási folyamatokat egy új megközelítésben, az esélyteremtés részeként kívánjuk kezelni. Hangsúlyozom, az államtitkárság feladatai túlmutatnak a roma közösségekkel kapcsolatos ügyeken, bár a roma kapcsolatok fenntartása és a közvetlen együttműködés továbbra is a kormányzat kiemelt célja. Ugyanakkor el kívánjuk kerülni, hogy az államtitkárság tevékenységét kizárólag roma ügyekre szűkítsék, hiszen az esélyteremtés politikája szélesebb körű társadalmi problémák megoldására törekszik, az élethelyzetek javítására és a valódi társadalmi felzárkózás előmozdítására. Ez az államtitkárság létjogosultságának és céljainak lényege.
Az elmúlt 14 év felzárkózásban elért eredményei alapján ezen a területen napjainkban már nem a magas munkanélküliség, hanem a munkaerőhiány a legnagyobb kihívás. Erre a kihívásra saját erőforrásaink hatékonyabb felhasználásával kívánunk reagálni, kiemelten foglalkozni a hátrányos helyzetű csoportok munkaerőpiacra történő bevonásával, amely elősegíti a munkaerőpiaci szükségletek kielégítését.
– Új feladatkörökkel is jár az államtitkári kinevezése a kormánybiztosi teendőihez képest?
– Természetesen, hiszen az esélyteremtés kiszélesedik a szegénység elleni küzdelemmel. Amikor az élethelyzet javításáról beszélünk, akkor nem etnikai kérdésről, nem romákról vagy nem romákról beszélünk. A roma kapcsolatok kérdésköre ugyanakkor kiemelt terület marad, mert nemzetiségi vonatkozású, és mint ilyen, különös figyelmet igényel.