A Saab AB a Honvédelmi Minisztériummal és annak Védelmi Innovációs Kutatóintézetével (a továbbiakban: VIKI), valamint a magyar iparral együttműködve továbbra is folytatja magyarországi beruházásait, többek között a virtuális valóság, a mesterséges intelligencia, az additív gyártás és az anyagfejlesztés területén – közölte a Magyar Nemzettel a Honvédelmi Minisztérium annak kapcsán, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter történelmi jelentőségű megállapodást írt alá a Gripeneket is gyártó svéd vállalattal. A tárca részéről azt is elmondták, hogy
a Saab AB kész beruházni egy magyarországi fejlesztési központba, amely az egyik új generációs vadászbombázó-fejlesztési programnak ad helyet.

A Gripen jó alapot jelent
A további programok a repülés és az űrkutatás területein belül a karbantartási, javítási és nagyjavítási (MRO) képességek közös fejlesztésére és létrehozására irányulnak, valamint az innováció és az új kettős felhasználású technológiák fejlesztésének folytatására.
Az együttműködés részeként a légi járművek üzemeltetésére, bevetésére és karbantartására vonatkozó eljárások közös fejlesztését is fontolóra veszik.
A minisztérium megerősítette, hogy az elkötelezett és hosszú távú Gripen-fejlesztési program révén a Honvédelmi Minisztérium, mint a Saab AB stratégiai partnere, hozzájárul a világ egyik legmodernebb repülőtechnikai rendszerének folyamatos fejlesztéséhez és működésehez.
Átugranák az F–35-ös szintjét
Hogy mit jelent az új generációs vadászbombázó fejlesztése, arra az év eleji bejelentések adhatnak támpontot. Az Infostart áprilisi beszámolója szerint a svéd Védelmi Beszerzési Hivatal (FMV) szerződést kötött a Saabbal egy új többfeladatú harci gép kifejlesztésére, amivel 2035-től megkezdhetik a Gripenek leváltását. A svéd repülőgépgyártó vállalat közleménye szerint első körben 2025-ig el kell készítenie az új vadászbombázó koncepciótervét. Olyan gépet kell kifejleszteniük, amely pilótával és anélkül is, vagyis teljesen önállóan, drónüzemmódban is képes végrehajtani harci feladatait. Korábban a Saab még azt nyilatkozta, hogy nem látja értelmét egy ötödik generációs vadászbombázó – ilyen most az amerikai F–22 Raptor és az F–35 Lightning II, az orosz Szu–57 vagy a kínai J–20 – kifejlesztésének, mert az új követelményeknek teljesen megfelel az a páros, amit a folyamatosan továbbfejlesztett JAS–39 Gripen és a vele együttműködő, mesterséges intelligencia által vezérelt, nagy hatótávolságú drón alkot majd.