Visszatért és egyre több kárt okoz Európa legnagyobb rágcsálója Magyarországon

Elszaporodtak a hódok, már a Balatonig is eljutottak.

2024. 10. 14. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Villanyvezetékre dőlt fák, meggyengített gátak, megkárosított termés – csak néhány dolog, amellyel Európa legnagyobb rágcsálója, a hód megkeserítheti az emberek életét.

A Somogy Vármegyei Hírportál arról számolt be, hogy a Magyar Ökológiai Kutatóintézet gondozásában elkészült a magyar hódtérkép, amely azt mutatja, gyorsan terjeszkednek a kártékony vízi rágcsálók.

Fotó: Pexels

 

Visszatért az egykor közel kihalásig hajszolt hód

A Drávába, illetve mellékágaiba 2007-ben visszatelepített hódok mára meghódították a határfolyó legnagyobb szakaszait, számuk Somogyban dinamikusan nő.

A visszatelepítésre azért volt szükség, mert a XIX. századra csaknem kihalt a faj.

Intenzíven vadásztak is rájuk a prémjük és húsuk miatt, valamint azért, mert jelentős károkat okoztak. Két éve újra lehetséges a hód vadászata, ám csak meghatározott időszakban és kizárólag külön engedéllyel ejthető el.

Kozma László, Vízvár volt polgármestere a lapnak elmondta: három éve még csak a Kapos környékén fedezték fel a rágcsálókat, manapság viszont már Vízvárnál, Somogyudvarhelynél, Bélavárnál is gyakran találkozni a hódok nyomaival, mára a Balatonig is eljutottak.

Különösen nagy gondnak látom, hogy befúrnak a töltésekbe, azok pedig nem tartanak ki, ha majd jön egy nagyobb áradás, villámárvíz, amiből az utóbbi években több is kijutott nekünk

– mondta Kozma László.

 

A hódnak haszna is van

Czabán Dávid ökológus korábban azt nyilatkozta az eurázsiai hód elterjedésével kapcsolatban, hogy mintegy tízezerre tették a hódok egyedszámát hazánkban. Arra is felhívta a figyelmet, hogy

a hód ugyanúgy védett állat maradt, mint eddig.

Csak az elháríthatatlan károk esetében kerülhet puskavégre, de szerinte előtte más védekezési formákat is ki kell próbálni ellene.

A kilövésre csak akkor adják ki az eseti engedélyeket, ha más megoldás nincs. Nem szabad elfelejteni, hogy a hódoknak haszna is van: a hódcsaládok gátépítése növeli a víz visszatartását, és ez hasznos az aszályos időszakban, valamint a hódvárak vizet biztosítanak a vadak és rovarok életszükségleteinek fenntartásához is.

Borítókép: Hódkár (Fotó: Sonline/Unger Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.