A kormány továbbra is garantálja, hogy az ország kimarad a háborúból + videó

A külgazdasági és külügyminiszter szerint az 1956-os hősök példája világos célt ad: az ország szuverenitásának a megvédése a legfontosabb.

2024. 11. 04. 13:36
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem – fogalmazott Németh Szilárd a parlamentben. A Fidesz alelnöke napirend előtti felszólalásában elmondta, hogy a magyarok szabadságvágyát 1956-ban sem lehetett elnyomni, és ennek az egyik jelképe Wittner Mária volt.

Társaival addig harcolt, amíg lehetett. 1956. november 4-én a szovjet csapatok inváziója eldöntötte a küzdelmet. A hazaáruló Kádár-rezsim 300 embert végeztetett ki, és 200 ezren menekültek el az országból. Wittner Mária lelkét sohasem sikerült megtörni, és haláláig mindent megtett a nemzeti önbecsülésért. Minden erőnkkel ki kell állnunk a nemzeti szuverenitásunkért

– jelentette ki Németh Szilárd.

– Ma sem hagyjuk, hogy mások döntsenek a sorsunkról. A 21. században is vannak, akik készséggel kiszolgálják a nemzeti érdeket, így Magyar Péter, Gyurcsány Ferenc vagy Karácsony Gergely. Mi nem tűrjük, hogy Brüsszel alattvalójává tegyék Magyarországot. Számunkra Magyarország szuverenitása és békéje a legfontosabb, és ebből semmit sem engedünk – tette hozzá.

– Az 1956-os hősök példája világos célt ad: az ország szuverenitásának a megvédése a legfontosabb. Lassan ezer napja zajlik a háború, amihez semmi közünk nincs. Mégis fizetjük ennek az árát – válaszolta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Most a legfontosabb kérdés, hogyan lehet békét elérni és megállítani a pusztítást. Minden egyes újabb nap ebben a háborúban szenvedést és pusztítást hoz. A nemzetközi politikában nagy viták vannak a háborúról, de egy dologban egyetértés van: nagy a baj, és egyre nagyobb lehet a baj. Nincs egyetértés abban, hogy milyen következtetést kell levonni a háborús történésekből. Van egy háborúpárti és egy békepárti megközelítés

– fogalmazott a tárcavezető.

Hozzátette: a háborúpártiak még több fegyvert akarnak szállítani, de ez eddig nem vezetett semmire, a fegyvereket pedig orosz mélységi területeken is bevetnék.

Ezer napja próbálják érvényre juttatni a háborúpárti álláspontot. Mi lenne, ha megpróbálnánk a békepárti stratégiát? Végre meg kell állítani a pusztítást és a szenvedést. Fegyverszünetre és béketárgyalásokra van szükség. A kormány továbbra is garantálja, hogy az ország kimarad a háborúból, míg erre az ellenzék nem képes

– zárta felszólalását.

– Újabb és újabb kihívások jelennek meg a világban, és ezek hatással vannak mindnyájunk életére – mondta Simicskó István a napirend előtti felszólalásában. A KDNP frakcióvezetője emlékeztetett, hogy 2015 után egy migrációs válság, majd egy Covid-járvány, 2022-ben pedig az orosz–ukrán háború tört ki, de az unió vezető politikusai erre döntően elhibázott válaszokat adtak.

Új megoldásokra és új válaszokra van szükség, és Magyarországnak nem érdeke egy újabb vasfüggöny létrejötte, nem mennénk vissza abba az időszakba

– tette hozzá. Simicskó kijelentette: Magyarország érdeke, hogy fennmaradjon a szabad kereskedelem rendszere. – A Föld felszíni területének több mint tíz százalékával Oroszország rendelkezik, ezért teljesen észszerűtlen ennek az államnak a kizárása az európai kereskedelmi rendszerből. Ebben a megváltozott helyzetben egy új gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki a kabinet, amelynek elemei: megfizethető lakhatás, emelkedő jövedelmek és erősödő kis- és középvállalkozások – mondta.

Ma már a gazdasági együttműködéseket is átpolitizálják, az eurázsiai együttműködés is egyre távolabb kerül. Ebben az új világgazdasági rendszerben 30 százalék a G7-országok gazdasági súlya, míg a BRICS országoké 36 százalék

– válaszolta Szijjártó Péter.

A miniszter szerint ebben a helyzetben a gazdasági semlegesség politikája hozhat sikert. Szólt arról is, hogy 2025-ben több nagy magyarországi gyár elkezd termelni, és ezek a bővítések mind Magyarországnak hoznak hasznot.

Ha nem a gazdasági semlegesség politikáját folytatnánk, akkor ezek a gyárak más országoknak hoznának hasznot. Persze vannak, akik az oroszok kihagyását szeretnék a kereskedelemből, miközben ezek az országok éppen egyre többet kereskednek az oroszokkal

– hívta fel a figyelmet a tárcavezető.

 

Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Kocsis Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.