Egyre több a kutató Magyarországon

Az évtized végére a jelenlegi egymillió lakosra jutó hatezer főről kilencezerre emelkedhet a kutatók száma.

2024. 11. 18. 13:56
Budapest, 2024. november 18. Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára előadást tart az Akadémiai versenyképesség: az európai felsőoktatás, kutatás és fejlesztés jövője című, a magyar EU-elnökséghez kapcsolódó, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet, a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) és az Edutus Egyetem közös rendezvényén a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen 2024. november 18-án. MTI/Kocsis Zoltán
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium célja a hallgatók arányának növelése a tudomány és a technológia területén, nemcsak az alap-, hanem a doktori képzésben is – mondta Varga-Bajusz Veronika az Akadémiai versenyképesség: az európai felsőoktatás, kutatás és fejlesztés jövője című, a magyar EU-elnökséghez kapcsolódó rendezvényen a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

Az elmúlt öt évben az emelkedés elérte az ötven százalékot

– emelte ki a tárca felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára. – Vonzó kutatói karrierkörnyezetet akarunk létrehozni Magyarországon, amely nemcsak a tehetséges fiatalokat csábítja a kutatás-fejlesztésbe, hanem a külföldön élőket is arra ösztönzi, hogy hazatérjenek, és szakértelmükkel hozzájáruljanak az ország gazdaságához – jelentette ki az államtitkár.

A kutatói és fejlesztői állomány létszáma, valamint a PhD-sek száma egyaránt emelkedett a tudományos-technológiai ágak területén 2010 óta. Akkor a tudományos körökben, egyetemeken, kutatóintézetekben és a vállalatoknál dolgozó kutatók száma mintegy harmincezer volt, ez ma már hatvanezer, és néhány év múlva még tovább emelkedhet. Eközben a doktori fokozattal rendelkező kutatók száma is jelentősen, több mint ötven százalékkal nő – ismertette Varga-Bajusz Veronika.

A Neumann János-program kiemelt prioritás, a kormány célja a költségvetési forrásból finanszírozott kutatások gazdasági, társadalmi és szellemi hatásának erősítése, a magyarországi kutatói utánpótlás növelése, valamint a nemzetközileg is teljesítményorientált tudományos életpályák támogatása – mondta az államtitkár. Hozzátette: 

ez oda vezethet, hogy az évtized végére a jelenlegi egymillió lakosra jutó hatezer főről kilencezerre emelkedhet a kutatók száma.

Létrejött az Egyetemi kutatói ösztöndíj program, amely országos felsőoktatási kiválósági ösztöndíj. Az ösztöndíjprogram célja, hogy hozzájáruljon a felsőoktatási intézmények oktatói és kutatói utánpótlásához és a felsőoktatási tehetséggondozáshoz – jelezte Varga-Bajusz Veronika.

A Kooperatív doktori programmal tovább kívánják növelni a matematika, a természettudományok, a technológia és informatika területén dolgozó munkavállalók számát. A programban részt vevő doktoranduszoknak, az általuk választott témában havi nettó négyszázezer forintos ösztöndíjat biztosítanak.

 

Borítókép: Varga-Bajusz Veronika (Fotó: MTI/Kocsis Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.