Egyre gyorsabb lett a kórházban hagyott csecsemők örökbefogadása – tudatta a kormány, jelezve, hogy a nyáron elfogadott törvényjavaslat hatására az elmúlt hónapokban már több olyan csecsemő is családhoz került, akit szülőanyja nem akart vagy tudott megtartani.
A kormány a kórházban hagyott csecsemők örökbefogadási eljárásainak gyorsítása érdekében a nyáron törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek. A módosítás az inkubátorba helyezett gyermekekre vonatkozó szabályozást ülteti át az újszülöttosztályokon hagyott gyermekekre. Ennek értelmében
amennyiben hat héten belül sem az édesanya, sem más hozzátartozó nem jelentkezik a kórházban hagyott gyermekért, úgy a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbefogadhatóvá válik, így elindulhat az örökbefogadási folyamat.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára korábban elmondta:
szeptember 30-ig 31 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak az új jogszabály alapján, október 24-ig pedig hét gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult.
– Tíz gyermek örökbefogadása folyamatban van, ők már az örökbefogadó szülőknél élnek, de az eljárást lezáró határozat még nem született meg – ismertette az államtitkár.
Ma Magyarországon több mint ezer örökbefogadásra várakozó szülő szeretne háromévesnél fiatalabb gyermeket örökbe fogadni. A törvénymódosítás segít abban, hogy akik nem tudnak vér szerinti családjukban felnevelkedni, azok minél gyorsabban egy szerető, gondoskodó örökbefogadó családhoz kerülhessenek – emelte ki Rétvári Bence.