Hiába fellebbezett Gyurcsány, nem ússza meg a 14 milliós büntetést

A büntetés a DK-elnök tiszteletdíjának négyhavi összegével egyezik meg.

2024. 11. 21. 13:58
Gyurcsány Ferenc az Országgyűlés plenáris ülésén. Fotó: Polyák Attila / Origo Fotó: Polyák Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László több mint 14 millió forintos bírságot szabott ki Gyurcsány Ferencre azt követően, hogy az őszi ülésszak első napján árulónak nevezte a kormányt és Orbán Viktort. A Demokratikus Koalíció elnöke fellebbezett a büntetés ellen, de kérelmét az Országgyűlés mentelmi bizottsága elutasította, így Kövér László benyújtotta határozati javaslatát, amely alapján Gyurcsány Ferenc tiszteletdíja négyhavi összegével megegyező mértékben, 14 138 736 forinttal csökken – írta meg a 24.hu.

A fideszes házelnök ülésvezető elnökként a kormánnyal és az Országgyűlés által megválasztott miniszterelnökkel szemben használt kifejezései miatt a képviselőt előbb rendre utasította, megvonta tőle a szót, mondván, nem engedhet meg magának mindent, „Magyarország kormányát nem hazaárulózhatja le”. A DK elnöke később ezt vitatta, szerinte ezt csak a házelnök tiltja, de Kövér Lászlónak „elment az esze”, hiszen az egyik parlamenti főszabály, hogy szabadon lehet beszélni, aminek a kereteit nem feszítik szét az olyan vélemények, hogy Orbán Viktor elárulja a nemzeti érdek képviseletét.

A politikus szerint az a legkisebb gond, hogy „Kövérnek az erkölcse és az intellektusa mellett baj van a fülével, mivel nem a hazaáruló, hanem az áruló szót használta. Szerinte a házelnök visszaél hatalmával, korlátozza a képviselők szólásszabadságát, Kövér László elárulja a magyar parlamentarizmust”.

Gyurcsány Ferenc kérelmében kitért arra is, hogy ugyanazon az ülésnapon más képviselők felszólalásában is elhangzott a „hazaáruló” kifejezés, de az ülés azon részét vezető alelnök nem alkalmazott szankciót a felszólalókkal szemben. Kövér László ezzel szemben azzal érvelt, hogy Gyurcsány Ferenc újra és újra kirívóan sértő kifejezésekkel illette Orbán Viktort és őt, ezzel többszöri figyelmeztetés ellenére sem hagyott fel, így addig nem lehetett folytatni az ülést, míg el nem hagyta az üléstermet. Szerinte a véleménynyilvánítás szabadságának ez nem része, az általa alkalmazott szankció pedig nem aránytalan.

A mentelmi bizottság álláspontja szerint ebben az ügyben nem volt  jelentősége, hogy Kövér László figyelmeztetésében a „hazaáruló”, a képviselő felszólalásában az „áruló” kifejezést használta. A testület a szabad véleménynyilvánítás kapcsán idézte az Alkotmánybíróság határozatát, amely szerint az Országgyűlésnek jogában áll olyan (ön)korlátozó rendelkezéseket alkotni, amelyek garantálhatják méltóságát és zavartalan működését. Az alkotmánybírák szerint minden képviselőtől elvárható, hogy tartsa be a házszabályi rendelkezéseket, ezért a képviselőnek már eleve számolnia kell a parlamenti szólásszabadságot korlátozó házszabályi rendelkezésekkel.

A bizottsági tagok egyike a Gyurcsány Ferenc kérelmében foglaltakkal értett egyet, egy másik a tiszteletdíj csökkentésével elvi alapon nem értett egyet, ám végül a DK elnökének kérelme három igen, három nem szavazattal nem kapta meg a többségi támogatást. Az Országgyűlés a házelnök döntését hatályában fenntarthatja vagy hatályon kívül helyezheti a határozati javaslat alapján.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.