Hétfőn az Országgyűlés hivatalosan is megfosztotta mandátumától Fekete-Győr András momentumos képviselőt. A döntés 142 igen, 32 nem, tartózkodás nélkül született meg. A Fidesz, a KDNP, a Mi Hazánk és a Jobbik mellett a német nemzetiségi képviselő támogatta, a Momentum, a DK, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP-ből félig-meddig kilépett Csárdi Antal, valamint a „független” Hadházy Ákos, Jakab Péter és Varga Ferenc pedig nem szavazta meg az előterjesztést.
Hivatalos személy elleni erőszak
Az Országgyűlés azután döntött Fekete-Győr mandátumtól való megfosztásáról, hogy a képviselőt jogerősen elítélték hivatalos személy elleni erőszakért, mivel egy 2018. decemberi tüntetésen füstgyertyával dobott meg rendőröket.
A politikus a cselekmény elkövetését sosem ismerte el, annak ellenére, hogy arról videófelvétel készült.
Emlékezetes: ez volt az a tüntetés, amelyen a baloldali, agresszív demonstrálók egyebek mellett megrongálták a Kossuth téren felállított karácsonyfát is.
Megszűnő megbízatás
Az Országgyűlés döntése a sikeres szavazás után azonnal hatályba lépett. A határozat szövege szerint a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében Fekete-Győr András országgyűlési képviselőt hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt elítélte. Ezért a parlament a vonatkozó törvény alapján Fekete-Győr András összeférhetetlenségét kimondta, amivel egyidejűleg az országgyűlési képviselői megbízatása megszűnt.
A pártalapítvány mint menekülő útvonal
Annak ellenére, hogy Fekete-Győr András elítélt bűnöző lett, puhára esett: a Momentum Indítsuk be Magyarországot nevű pártalapítványa élén folytatja politikai karrierjét.
A pártalapítvány beszámolói alapján az elmúlt években jelentősen nőtt a vezető tisztségviselő(k) fizetése, az erre fordított összeg 2022-ben 6,1 millió forintot tett ki, egy évvel később pedig már 9,1 millióra növekedett.
Ebben az időszakban a személyi jellegű ráfordítások is jelentősen elszaladtak: míg 2022-ben ezek a kiadások 22 millió forintot emésztettek fel, addig 2023-ra ez az összeg 90 millió forintra növekedett.
A felvételek önmagukért beszélnek
Fekete-Győr az elmúlt években igyekezett „politikai elítéltként” feltüntetni magát. „A mai nappal elmondhatjuk: újra vannak politikai elítéltek is hazánkban” – írta Facebook-posztjában az ítélethirdetés után. Hozzátette: ezzel „egy újabb lépést tettünk az 50-es évek Magyarországa felé”.
Ehhez képest az ügynek semmi köze a politikához, az ügyészség felvételeiből teljesen világos, hogy Fekete-Győr András rendőröket akart megdobni.