Egy eddig arrafelé ismeretlen denevérfaj, a nimfadenevér egyedére bukkantak nemrég Szlovénia Magyarországgal közvetlenül határos térségében, az Őrség délkeleti nyúlványát jelentő Dombvidéken – írja a Zala vármegyei hírportál.
A Goricskó néven ismert néprajzi és történelmi tájegység biodiverzitás szempontjából az egyik legsokszínűbb vidéke a szomszédos országnak, ám
nimfadenevér eddig ott nem bukkant fel.
A szlovén biológusok szerint a nimfadenevér goricskói észlelése azért számít szenzációnak, mert ez a faj eddig csak a dél-délnyugati részén fordult elő a szomszédos országnak, a hazánkkal határos területén még sosem látták. Miután a denevérek általában kolóniákat alkotva élnek, könnyen elképzelhető, hogy egy véletlenül idevetődő, „kóbor” egyedről van szó.
Lelkes András természetvédelmi őr a lapnak elmondta: Európában 52, míg hazánkban 28 denevérfaj lelhető fel, ezek egyike a nimfadenevér. A Magyarországgal szomszédos térségben most újonnan észlelt faj nálunk tehát ismert, bár Zalában ugyancsak ritkaságnak számít, ő még nem is találkozott ilyen egyeddel.
A nimfadenevér a kisebb testű denevérek közé tartozik, tömege mindössze 4–8 gramm, ugyanakkor a kiterjesztett szárny fesztávja akár a 40 centimétert is elérheti.
Az Alföld kivételével szórványosan bárhol előfordulhat hazánkban, de leggyakrabban az Északi-középhegységben és a Bakonyban, mivel a 300 métert meghaladó tengerszint feletti magasságot kedveli. Erdőlakó, jellemzően a nagyobb kiterjedésű, zárt erdőtömbjeinkben fordul elő, ebben különbözik a legtöbb hazánkban fellelhető denevérfajtól. A tipikus élőhelye az erdőkben kialakult, hűvösebb völgyek közelében található, ott, ahol víz, például egy csörgedező patak vagy egy kis tó is előfordul. Mindez azt jelzi, hogy elég sok minden szükséges ahhoz, hogy jól érezze magát valahol.