Amerikai és bajai csillagászok együttműködésével egy különleges hármas csillagrendszert azonosítottak, ami új rekordot állított fel az égitestek közelsége tekintetében – írja a Bács-Kiskun Vármegyei Hírportál.
Tíz évvel ezelőtt kezdődött az együttműködés Borkovits Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumának csillagásza és az MIT kutatói között. Az évek során több csillagrendszert vizsgáltak a Kepler és TESS űrtávcsövekkel, amelyek fénygörbék alapján azonosítanak változócsillagokat és bolygókat. Nemrég mesterséges intelligencia segítségével egy rendkívül szoros hármas csillagrendszert fedeztek fel.
A rendszer érdekessége, hogy a három csillag 24,5 nap alatt kerüli meg egymást, míg a belső kettős 1,8 napos periódussal mozog.
Az ilyen típusú csillagok rendkívül közel helyezkednek el, tömegük pedig a Napénál hat-hétszer nagyobb, így az összeütközésük néhány tíz millió éven belül elkerülhetetlen lehet, ami szupernóva-robbanáshoz vezethet.
A felfedezés nemcsak a gravitációs zavarok miatt számít különlegesnek, hanem azért is, mert ennyire rövid periódusú hármas csillagrendszert eddig még nem észleltek.